Ozbrojená policajná hliadka v New Orleanse. Podľa šéfa polície teraz už majú kontrolu nad celým mestom. FOTO - ČTK/AP |
V New Orleanse už premávajú mobilné márnice na nákladných autách. Jazdia za policajtmi, vojakmi a záchranármi, čo prečesávajú zatopené štvrte. V niektorých domoch nachádzajú celé rodiny, ktoré zaplavila voda z jazera Pontchartrain.
Pre živých, ale aj mŕtvych je v tejto chvíli najdôležitejšie, že sa včera konečne podarilo zahradiť dve veľké diery v systéme hrádzí ochraňujúcich mesto pred jazerom. Odčerpávanie vody bude teraz efektívnejšie a voda v bazéne, na ktorý sa New Orleans premenil, by mala v nasledujúcich dňoch klesať rýchlejšie.
Mnoho obyvateľov predmestskej štvrte Jefferson Parish, ktorým úrady umožnili v pondelok navštíviť svoje domovy, ich našlo zatopené. "Nedostanem sa dovnútra, kým mi nedonesú potápačský oblek," cituje AP majiteľa baru, ktorému v jeho jednoposchodovom dome špliecha voda až pri streche.
Starosta mesta Ray Nagin upozorňuje, že napriek čiastkovým dobrým správam čaká na New Orleans ešte mnoho bezútešných chvíľ.
"Bude to tu ešte hrozné a znovu to prebudí celý národ," povedal starosta pre NBC. Na mysli mal predovšetkým, čo všetko sa nájde pri odčerpávaní a aké škody spôsobí toxické znečistenie.
Viac než týždeň od zatopenia New Orleansu majú ostatné postihnuté miesta v Louisiane a Mississippi pocit, že ich problémy nikto nerieši a federálna vláda všetko necháva len na miestne orgány. "Toto je už ôsmy deň. Najprv sa všetko sústredilo na New Orleans, čomu sme rozumeli. Ale všimli ste si, že tu ešte stále máme viac než dva metre vody?" spýtal sa šéf hasičov z mesta St. Bernard neďaleko New Orleansu.
Niektorí ľudia hovoria, že chcú zostať a začať od začiatku, ďalší tvrdia, že by hneď odišli, ak by mali aspoň trochu benzínu. Všetci sa však zhodujú, že bez vody a elektrickej energie, čo môže trvať niekoľko týždňov, možno aj mesiacov, budú potrebovať viac pomoci od vlády, aby vôbec prežili.
(mch, čtk, reuters)