Voda a vietor narobili veľké problémy v Japonsku aj v New Orleans. Následky sú však neporovnateľné. FOTO - TASR/AFP a ČTK/AP
Problém s veternou smršťou nemá iba juhovýchod Spojených štátov, ale aj Japonsko, ktoré čelí útoku tajfúnu Nabi. Oba prípady vykazujú rad podobných príznakov, ale aj rad rozdielov, hlavne čo sa týka počtu obetí.
Hurikány a tajfúny sú rodní bratia, ide vlastne iba o rozdielne regionálne názvy pre pravidelné ničivé jesenné tropické cyklóny.
Nabi zasiahol najjužnejší z hlavných japonských ostrovov Kjúšú. Aj tu bolo hlavným problémom spojenie vetra a vody. Najviac, 70-tisíc ľudí museli evakuovať z mesta Nobeoka, ktorému hrozila rieka rozvodnená po prívalových dažďoch.
Okrem Japonska postihol Nabi časť Kórey a chystá sa už výrazne oslabený vrhnúť na ruský ostrov Sachalin, Amurskú oblasť a Prímorský kraj.
Rozdiel medzi dopadmi Nabi a Katriny je priepastný a iba čiastočne to vysvetľuje to, že Nabi v Japonsku nenapadol mesto veľkosti New Orleans.
Japonci majú s tajfúnmi bohatšie skúsenosti než obyvatelia americkej Louisiany. Nabi je už 14. tajfúnom tohtoročnej východoázijskej sezóny a tretí, ktorý zasiahol Japonsko. Vlani postihlo Japonsko desať tajfúnov, ktoré si vyžiadali 220 ľudských životov.
Dôležitejšie je, že japonské úrady a bezpečnostné sily na rozdiel od amerických nezlyhali. Výzvu na evakuáciu vydali včas a okamžite sa pustili do záchranných prác. Japonci sú navyše tradične disciplinovanejší a na rozdiel od mnohých Američanov výzvu neignorovali. V tomto však mohlo zohrať úlohu aj spravodajstvo z Ameriky.
Problém je aj inde. Americká armáda aj Národná garda sú preťažené, bojujú v Iraku a Afganistane. Útok Katriny je vlastne treťou súbežnou vojnou, ktorej sa ich stratégovia dlho obávali. Aj to vysvetľuje inak ťažko pochopiteľné meškanie v New Orleans.
Tajfún Nabi (Motýlik)
Obete: 13 mŕtvych a nezvestných
Evakuovali: 110 000 v Japonsku
Sila: 4 stupeň päťbodovej stupnice
Hurikán Katrina
Obete: 250, odhady: tisíce mŕtvych
Evakuovali: milión
Sila: 4 stupeň päťbodovej stupnice