Poisťovne sú proti rizikám poistené v tzv. zaisťovniach. Ide o veľké spoločnosti, ktoré pôsobia po celom svete. Škody, ktoré utrpeli v Amerike, si budú chcieť čím skôr vynahradiť, a preto pravdepodobne zvýšia zaisťovacie poplatky aj v iných štátoch. "Zaisťovatelia si toto budú chcieť rozložiť do zaisťovacích sadzieb na budúci rok, čo sa nevyhne ani európskych poisťovniam," povedal Tomáš Novotný zo zaisťovacej spoločnosti Benfield pre Českú televíziu.
Ak sa zvýšia zaisťovacie poplatky, premietne sa to aj do cien poistiek. Rovnako to bolo po povodniach v roku 2002. Ceny poistiek vtedy vzrástli aj v tých krajinách, ktorým sa katastrofa vyhla. Podľa Českej televízie sa vtedy ceny poistiek pre veľké firmy zvýšili asi o 30 percent. Malí klienti však vplyv povodní výrazne nepocítili.
Budúcoročný nárast poistného by však nemal byť taký vysoký ako pred tromi rokmi. Keďže odvtedy sa platia vyššie zaisťovacie poplatky, zaisťovne sú na takúto katastrofu lepšie pripravené ako v minulosti. "Otázky týkajúce sa škôd po hurikáne Katrina a ich prípadný dosah na európsky región vo forme zvyšovania cien neživotného poistenia sú veľmi predčasné. Zatiaľ nemáme žiadne podložené informácie od zaisťovateľov a akékoľvek výpovede by boli len osobnými domienkami a špekuláciou," vraví Daniela Lászlová z Komunálnej poisťovne.
Generálny riaditeľ poisťovne Wüstenrot Siegfried Fatzi tvrdí, že neočakávajú významné zvýšenie zaisťovacích poplatkov, keďže sa to prerozdelí medzi celý svet. "Keďže však konečné škody spôsobené touto mimoriadnou prírodnou katastrofou ešte nie sú známe, nie je vylúčené, že ako jej dôsledok sa zvýšia aj naše zaistné náklady na budúci rok," povedal Fatzi.
(pcs)