Alžbeta Ficzová sa syna (na malej snímke) snažila dostať z tuniského väzenia a stálo ju to všetky úspory. FOTO - AUTORKA |
NITRA - Nitran Norbert Ficza (26) je už viac než dva roky väznený v Tunisku. Odsúdili ho za nejasných okolností. Pritom Tunis o tom oficiálne slovenské orgány neinformoval.
Jeho rodina sa ho dva roky usilovala dostať z väzenia. Vyčerpala už všetky možnosti a dnes sa už spolieha len na diplomaciu.
Norbert išiel do Tuniska v novembri 2003 na dovolenku. Rodine sa spočiatku telefonicky ozýval, neskôr im nedával žiadne správy. Manželke o niekoľko týždňov neznámy hlas do telefónu oznámil, že ho zadržali v hlavnom meste - Tunise.
Norbertova matka Alžbeta ho išla hľadať. Sprevádzal ju Tunisan žijúci na Slovensku, ktorého poprosila o pomoc. "Zistili sme, že Norberta obviňujú z krádeže dvoch áut z požičovne a z platby falošnou kartou. Spoznali ho vraj podľa tetovania. Stále hovorili, že väznia Rusa," hovorí Ficzová. Syna uvidela na desať minút cez mreže.
Zarazili ju tvrdé podmienky vo väzení. "V izbe ich bolo 56, mali dve sprchy, dve toalety, raz do týždňa teplú vodu a žiadnu lekársku starostlivosť. Na jedenie dostávali cestoviny, no každému Arabovi nosila rodina jedlo tri razy do týždňa. Ešte šťastie, že s Norbertom sa spoluväzni podelili," hovorí Ficzová.
Druhý raz išla Alžbeta Ficzová do Tunisu v januári nasledujúceho roku na synov súd. Pojednávanie sa však nekonalo, aspoň však syna na pár minút videla. Na vrátnici mu nechala veľkú tašku s kozmetikou, no ako sa neskôr dozvedela, nedali mu ju.
Cesty do Tuniska Ficzovcov finančne vyčerpali. Ani právnici neboli lacní. Ten prvý si len za vybratie Norbertovho spisu a vybavenie návštevy vo väznici naúčtoval 40-tisíc korún. "Jeden z právnikov odo mňa žiadal pol milióna korún a sľúbil, že syna určite vyslobodí. Nazbierali sme pre neho iba 110-tisíc. Až neskôr sme zistili, že to boli vyhodené peniaze. Čakali sme, že syn pôjde pred malý súd, ktorý dáva nízke tresty. Poslali ho však pred veľký súd, ktorý mu vymeral 14 rokov. Konal sa v arabčine bez tlmočníka a bez obhajoby," hovorí.
Na odvolacom konaní vo februári mu trest zmiernili. Norbertova matka tvrdí, že na sedem rokov, ministerstvo zahraničných vecí zasa na desať rokov.
Norbert má doma štvorročnú dcéru Natálku, ktorú dva roky nevidel. Veľa si v ňom sľubuje od amnestie tuniského prezidenta. Na tú sa však čaká aj štyri roky.
Alžbeta Ficzová napísala aj ôsmim tuniským ministrom. Dva listy poslala aj tuniskému prezidentovi, jeden cez viedenskú ambasádu. Z tuniských úradov neprišla žiadna odpoveď. V prípade sa angažuje aj slovenský veľvyslanec a konzulka v líbyjskom Tripolise.
Rozsudok z pojednávania z januára dostalo ministerstvo zahraničných vecí iba pred dvomi týždňami. "Bol to prakticky nepoužiteľný text v archaickej arabčine, prefotený v zrkadlovej podobe bez čitateľných okrajov," povedal hovorca ministerstva Juraj Tomaga.
Podľa Tomagu Ficza nemal spravodlivý súd a vinu mu nedokázali. Slovenská strana v tom vidí porušenie základných ľudských práv garantovaných Viedenským dohovorom. Žiada medzinárodný súd so svedkami a pozorovateľmi. Tuniská diplomacia zasa tvrdí, že súd Ficzovi vinu dokázal a mal pred ním tlmočníkov a právnych zástupcov.