Návštevníci z celého Slovenska i zahraničia si mohli bezplatne pozrieť pozostatky najstaršieho židovského cintorína v Bratislave v rámci Európskeho dňa židovskej kultúry. K európskym mestám sa už tradične pripojili aj slovenské, ktoré otvorili brány synagóg a židovských cintorínov či múzeí.
"Myslím si, že je to jedinečná možnosť, ktorú je škoda nevyužiť z toho dôvodu, že spoznávame kultúru, ktorá patrí k nám," povedala študentka z Bratislavy, čakajúca v rade pred pamätníkom.
Jaro zo Žiaru nad Hronom prišiel, lebo sa zaujíma o židovskú kultúru i judaizmus. Okrem múzea zamieril aj na koncert Pressburger Klezmer Band, ktorý sa konal na Hlavnom námestí v Bratislave.
"Keďže toto miesto je významné aj za hranicami našej republiky, tak sem nechodia len Slováci. Pred chvíľkou sa tu boli pomodliť ortodoxní Židia z Ameriky aj Izraela," povedala predsedníčka Slovenskej únie židovskej mládeže Zuzana Kizáková. Ľudia sú veľmi zvedaví, vypytujú sa, dokonca ich dnes sprievodcovia pustili aj priamo k hrobom. "Niektorí si napísali aj priania, lebo toto miesto ortodoxní Židia považujú za druhé najsvätejšie po Múre nárekov. Čiže tu vznikla tradícia, že si ľudia píšu priania alebo požehnania, ktoré vkladajú do nádob alebo na hroby," vysvetľuje Kizáková. Pamätník býva pravidelne otvorený, v zime je však potrebné zavolať na Židovskú náboženskú obec a dohodnúť si termín. Na cintoríne totiž nie je možné postaviť búdku pre sprievodcu či pre strážnika.
Muži mohli do hrobky vstúpiť len s pokrývkou na hlave, kipou alebo jarmulkou.
Cieľom Európskeho dňa židovskej kultúry je oboznámiť Európanov so životom a zvykmi európskych Židov. V nitrianskej synagóge vo štvrtok otvoria expozíciu Osudy slovenských Židov.
O hrobku Chatama Sofera v Bratislave majú návštevníci počas dní židovskej kultúry vždy záujem. FOTO - TASR |