Otteyová na elixíry mladosti neverí a doping odmieta

Organizátori dvojmítingu Atletický most Banská Bystrica - Dubnica sa už vlani snažili privítať šprintérsku legendu jamajského pôvodu Merlene Otteyovú. Vážne zranenie ...

FOTO - REUTERS


Organizátori dvojmítingu Atletický most Banská Bystrica - Dubnica sa už vlani snažili privítať šprintérsku legendu jamajského pôvodu Merlene Otteyovú. Vážne zranenie na olympiáde v Aténach na rok odložilo návštevu držiteľky 34 medailí z významných podujatí a šampionátov, ktorá od mája 1989 do marca 1991 nenašla premožiteľku v 73 štartoch za sebou. Počas predchádzajúceho predĺženého víkendu sa na Slovensku 45-ročná hviezda atletických dráh objavila, aj keď nie ako aktívna športovkyňa. Na obidvoch podujatiach patrila medzi najprominentnejších hostí, keď s radosťou prijala úlohu pri slávnostných odovzdávaniach cien.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V sobotu priletela do Viedne a po presune do Banskej Bystrice absolvovala na pravé poludnie tlačovú besedu, na ktorej sa predstavila ako veľmi príjemná a výrečná spoločníčka, podvečer si spolu s britskou výpravou po dohode so skokanom Challengerom pozrela mesto. ,,Vrátila som sa z Kalifornie, kde sa liečim po operácii zadného stehenného úponu, keď mi ho tromi stehmi museli prišiť ku kosti. Znovu sa pokúšam vrátiť na dráhu, zatiaľ len ľahkým joggingom testujem telo. Behať chcem ďalej, no zatiaľ si netrúfam povedať na akej úrovni. Rozhodne sa nechcem dostať do situácie, že po prvom kvalifikačnom rozbehu zamávam divákom na odchod. V génoch mám neustálu túžbu víťaziť a ak pocítim, že môžem rovnocenne súťažiť s mladšími, budem s nimi bojovať o prvenstvá."

SkryťVypnúť reklamu

Merlene Otteyová počas 25 rokov šprintérskej kariéry zažila veľa úspechov, napríklad v roku 1990 vyhrala všetkých 36 finálových behov a na konte má rekordný počet 67 stoviek pod jedenásť sekúnd a 106 dvojstoviek pod 22,50. ,,Za najradostnejšiu považujem olympiádu v Moskve 1980. Ešte štyri roky predtým som o existencii OH nemala vlastne ani poňatie. Až počas sledovania súťaži v Montreale sa mi to zapáčilo a na ďalšej olympiáde som už chcela byť na dráhe. So štafetou na 4x100 m som bola tretia. S behom som začala na škole a keď mi pri prvom štarte na dvojstovke namerali 23,2 s, kúpila som s mamou, mojou prvou trénerkou knihu a začala som na sebe pracovať. Za niekoľko týždňov som čas stlačila na 22,5 a presvedčila sa, že môžem byť rýchla. Príjemné spomienky ma viažu aj k OH v Atlante 1996, kde som získala strieborné medaily na stovke a dvojstovke, bronz v štafete 4x100. Doteraz mám pocit, že na stovke mohli udeliť zlatú mne aj Američanke Deversovej. Až cieľová fotografia určila moju prehru v mŕtvych pretekoch o tisícinu sekundy."

SkryťVypnúť reklamu

Merlene sa nebráni rozprávať ani o nepríjemných udalostiach, medzi ktoré patrilo sklamanie na majstrovstvách sveta v Tokiu v roku 1991, kde si trúfala na viac ako dva bronzy a hlavne jej dopingová aféra. Na mítingu v Luzerne 5. júla 1999 ju test usvedčil z užívania nandrolonu, no v júli 2000 IAAF zrušila trest pre nedostatok dôkazov a v Sydney už mohla štartovať. ,,Našťastie sa mi podarilo dokázať nevinu a úplne sa očistiť."

Jamajská gazela má tri zlaté medaily z MS (2 na 200 m, 1 v štafete na 4x100 m), no nesplneným snom ostane titul na stovke, či už na svetovom šampionáte alebo olympiáde. ,,Po Atlante som si uvedomila, že sa mi to už nepodarí. Možno som mala aj smolu, keď v osemdesiatych rokoch sa so šprintérkami z bývalej NDR a ZSSR, všemožne podporovanými štátom, často nedalo rovnocenne súťažiť. Na druhej strane mi chýbalo sebavedomie, keď napríklad v Helsinkách 1983 som si až v závere dvojstovky uvedomila, že som mala viac zabrať od začiatku. Dobrý finiš stačil už len na šesťstotinovú stratu za víťaznou Kochovou. Od nej som si vtedy vypýtala jediný autogram. Spomínam aj na reprezentantku ČSSR Jarmilu Kratochvílovú. Bola to veľká atlétka a obdivovala som jej double na 400 a 800 m v Helsinkách."

SkryťVypnúť reklamu

Merlene Otteyová, držiteľka siedmich medailí z olympiád a 14-tich z MS vlani v 45 rokoch zabehla stovku na mítingu v Liege za 11,09 a vlastne sa stala najrýchlejšou ženou v takom veku. Pritom stále odmieta pripisovať výborné časy nejakým zázračným elixírom či strave. ,,Škoda, že som sa zranila na OH v Aténach, trúfala som si na lepšie časy. Pri športovaní je pre mňa najdôležitejšia viera vo vlastné sily a energia pramení z presvedčenia. Narodila som sa s génmi šprintérky, talent je rozhodujúci a k tomu som pridala bojovnosť a trpezlivosť."

Merlene Otteyová má osobný rekord na stovke 10,74 a na dvojnásobnej vzdialenosti 21,64. Na zázračné časy Američanky Florence Griffithovej-Joynerovej a hlavne jej svetový rekord 10,49, ktorý zabehla v roku 1988 v Inadianopolise, má vlastný názor. ,,Nemal by vôbec platiť, mali by ho vymazať z rekordných tabuliek. V Indianapolise vtedy fúkal silný vietor, jeho rýchlosť sa väčšinou pohybovala okolo päť metrov za sekundu, no pri behu Flo Jo akoby zázrakom ustal. Podľa mňa pokazený vetromer ukázal nulu. Takýto čas sa nedá prekonať. Iné je to u Joynerovej dvojstovky za 21,34. Zdolať by ho mohla Američanka Allyson Felixová, ale musela by ísť do vysokohorského prostredia, kde by jej mohol pomôcť regulárny vietor dva metre do chrbta."

SkryťVypnúť reklamu

Merlene Otteyová okrem štartov v rôznych kútoch planéty aj pri vymenovaní doterajších bydlísk pôsobí dojmom svetobežníka. Z rodnej Jamajky sa na štyri roky presťahovala do americkej Nebrasky, odtiaľ naspäť do Kalifornie, nejaký čas žila v Londýne, tri roky v Monaku a od roku 2002 je reprezentantkou Slovinska. Bydlisko má v Ľubľane. Žije sama, s manželom Natom Pageom sa rozišli. ,,Po OH v Sydney som chcela skončiť, no rozmyslela som si to a rozhodovala sa, kde budem žiť. Vybrala som si Slovinsko a som spokojná. Zistila som, že máte podobnú reč a aj na Slovensku rozumiem niektorým výrazom. Vlastne stále som na cestách a aj teraz, keď ešte nemôžem pretekať, chodím po svete. Rada pomáham pri propagácii atletiky, motivujem mladých a radím im, ako začať s atletikou, hlavne deťom z chudobného tretieho sveta."

SkryťVypnúť reklamu

Merlene sa nemusí báť ani času, keď nebude aktívne behávať po atletických dráhach. Našla záľubu v technike a propaguje tenziomograf, prístroj, ktorý dokáže pomocou čipov na tele diagnostikovať stav únavy svalov a analyzovať svalové napätie. ,,Aj mne tento prístroj pomáha. Pri tréningoch mi ukáže, na čo si ešte môžem trúfať. Navyše podľa analýzy a pomeru bielych a červených svalových vlákien dokáže určiť stupeň nadania na šprint alebo vytrvalecké športy. Vo svete sa začína stále viac rozširovať. Využívajú ho napríklad slovinskí lyžiari, športovci Nemecka a Rakúska a aj futbalisti FC Barcelona," neodpustila si propagáciu prístroja za 9-tisíc eur Merlene Otteyová.

Marlene Otteyová (ročník nar. 1960, Jamajka)

Osobné rekordy: 100 m 10,74 v roku 1996, 200 m 21,64 v roku 1991, v hale 21,87 v roku 1993 - svetový rekord.

SkryťVypnúť reklamu

Medaily - 100 m - OH: 1984 - 3., 1996 - 2. MS: 1987 - 3., 1991 - 3., 1993 - 2., 1995 - 2.

200 m - OH: 1984 - 3., 1992 - 3., 1996 - 2. MS: 1983 - 2., 1987 - 3., 1991 - 3., 1993 - 1., 1995 - 1., 1997 - 3.

4x100 m - OH: 1980 - 3., 1996 - 3. MS: 1983 - 3., 1991 - 1., 1993 - 3., 1995 - 2.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu