Kubánka Yipsy Morenová vyhrala v Szombathelyi Svetové atletické finále v hode kladivom. FOTO - TASR/AP
Slovák Libor Charfreitag skončil šiesty.
Kladivárska súťaž v západomaďarskom meste bola tretí rok predohrou veľkého vyvrcholenia hlavnej atletickej sezóny v Monte Carle. Na tamojšom štadióne Louisa II. však vrhačov, ktorí vraj ničia trávniky, kade chodia, až ich položartom nazývajú "atletickými vydedencami", nechceli vidieť, tak ich prichýlili v Szombathelyi.
O rok sa však Svetové atletické finále sťahuje z kniežactva do Stuttgartu, a Nemci majú kladivárov radi. Maďari, napriek vyhláseniam, že urobia všetko preto, aby im Medzinárodná atletická federácia (IAAF) finále nechala, v sobotu pre to nespravili vôbec nič.
Organizácia ako na hodovom mítingu
Prvá szombathelyská súťaž mala skutočne výnimočnú organizáciu, vlaňajšiu poznačil dopingový škandál kladivára Annusa a diskára Fazekasa, atlétov reprezentujúcich miestnu vrhačskú mekku, ktorú dala vystavať IAAF. Sobotňajší míting pripomínal hodové preteky. Pravda, s "vipkou", časťou miestnej honorácie na tribúne, ale pred slabou návštevou. Šéfa podujatia Tibora Gécseka nebolo vidno, vyhlasovanie víťazov bolo viac-menej symbolické.
Svetové atletické finále sa zvykne označovať za klišé - výplatný deň atletiky. V technických disciplínach (teda aj v kladive) štartuje na ňom iba osem najlepších podľa celoročného rankingu. Tichon a Morenová zinkasovali po 30-tisíc dolárov, Charfreitag za šieste miesto štyri tisícky. Atléti vypĺňali formuláre s bankovými kontami sediac za kladivárskou klietkou na lavičkách ihneď po pretekoch. Všetci akoby sa tešili - je koniec.
Tichonovi a Morenovej chýbali rekordy
Víťazi mali prirodzene trochu iný názor. Dvadsaťdeväťročný Tichon: "Bola to senzačná sezóna. V Szombathelyi som ešte nevyhral. Podarilo sa mi to suverénne, hoci už para dochádza. Som svetovým šampiónom z Helsínk, jediné, čo ma štve, je ten centimeter, ktorý mi v júli chýbal ku svetovému rekordu."
Tichon hodil na domácom mítingu v Breste 3. júla 86,73 m, svetový rekord Rusa Jurija Sedycha ešte z čias ZSSR má hodnotu 86,74 m. Dosiahol ho na majstrovstvách Európy 1986 v Stuttgarte.
Nesťažovala si ani Havančanka (24-ročná rodáčka z Camagueyi) Morenová: "Konečne som zdolala Kuzenkovovú, ktorá ma v závere predstihla na olympiáde v Aténach i teraz na svetovom šampionáte v Helsinkách. Síl mám ešte dosť, chcela som si utvoriť osobný rekord, najmä po tom, keď som u vás pred týždňom v Banskej Bystrici za ním zaostala o 23 centimetrov, teraz o 43. Na záver sezóny je to skvelý výkon. Nie som síce majsterka sveta, ale týmto víťazstvom som sa prepracovala na čelo svetového kladivárskeho rebríčka."
Charfreitag sa ťažko rozbiehal
Charfreitag ukazoval sľubnú formu v rozcvičke, ale preteky začal zle - prešľapom po pokuse, ktorý nestál za reč. Tak možno nazvať aj druhý - 69,90 m. Povzbudzoval sa, ako vládal - pri štvrtom kričal na letiace kladivo tak mohutne, že to muselo byť počuť aj pri Balatone. Zlepšil sa na 75,91 m, potom ešte na 76,65 m a 76,58 m. Na viac nemal sily.
Výsledky
Muži: 1. Tichon (Biel.) 81,70, 2. Karjalainen (Fín.) 79,81, 3. Deviatovskij (Biel.) 78,98, 4. Pars (Maď.) 78,32, 5. Ziólkowski (Poľ.) 77,49, 6. Charfreitag (Slov.) 76,59, 7. Esser (Nem.) 75,88, 8.Konovalov (Rus.) 72,66.
Ženy: 1. Morenová (Kuba) 74,75, 2. Skolimowská (Poľ.) 72,73, 3. Kuzenkovová (Rus.) 72,46, 4. Lysenková (Rus.) 72,34, 5. Balassiniová (Tal.) 70,63, 6. Heidlerová (Nem.) 69,95.