BRATISLAVA - Cena plynu pre domácnosti sa od 1. októbra zvýši o 22 percent. Slovenský plynárenský priemysel odôvodňuje výraznú zmenu rastom cien ropy, s ktorou ceny zemného plynu súvisia. Kým začiatkom roka stál barel ropy na svetových trhoch približne 45 dolárov, dnes sa cena pohybuje okolo 70 dolárov. Keď regulačný úrad vlani na jeseň schvaľoval ceny plynu na tento rok, počítalo sa s lepším kurzom oproti doláru. Nákup ruského plynu teda predražuje aj drahší dolár.
Napriek vyše pätinovému zvýšeniu cien plynári nevylučujú, že sa bude zdražovať opäť začiatkom budúceho roku. "Táto úprava nie je posledná. Signály z ropných trhov nás netešia. Ak súčasný trend bude pokračovať, zrejme sa nevyhneme ďalšej úprave cien. Netreba však predbiehať," povedal riaditeľ divízie obchodu s plynom SPP Dušan Randuška.
Ceny ropy tlačí hore rýchlo rastúci dopyt utvorený vysokým hospodárskym rastom v USA, ale aj v Číne a iných ázijských krajinách. Minulý týždeň vyhnal cenu ropy vyššie hurikán Katrina, ktorý sa postaral o rozsiahle výpadky ťažby v Mexickom zálive. Faktorom ovplyvňujúcim cenovú hladinu ropy je aj geopolitická situácia na Blízkom východe.
Či a o koľko budú plynári v januári zdražovať, závisí od jesenných cien ropy a zemného plynu na svetových trhoch. Analytici si vývoj cien odhadnúť netrúfajú. "Trh je veľmi rozkolísaný, a môžu sa vyskytnúť neočakávané faktory, ako napríklad súčasná Katrina. Mám veľa dôvodov myslieť si, že cena ropy pôjde o niečo nižšie, ale môže ísť aj o 30 dolárov hore," myslí si analytik Štěpán Pírko zo spoločnosti Colosseum, ktorá sa zaoberá obchodovaním s komoditami.
Plynári žiadali koncom minulého roku o 30-percentné zvýšenie cien plynu pre domácnosti. Regulačný úrad ich návrh zamietol, tohtoročná cena sa oproti vlaňajšku zvýšila o 12 percent. Tentoraz regulačný úrad vyšiel takmer plne v ústrety SPP a ich argumenty uznal ako opodstatnené. Odsúhlasil zvýšenie cien o spomínaných 22 percent. Nezmenené zostávajú len paušálne poplatky za dodávku nezávislé od trhovej ceny plynu, ktoré konečné zvýšenie cien pre spotrebiteľa upravujú na 20,31 percenta.
Najviac pocítia zmenu cien obyvatelia v rodinných domoch, ktorí plyn používajú aj na ohrev vody a vykurovanie. Zvýšenie pre nich bude znamenať v priemere o 600 korún vyššie mesačné účty. V prípade vyššej spotreby môže zvýšenie za mesiac presiahnuť 1500 korún. Tí, čo plyn používajú iba na varenie, budú mať účty vyššie o niekoľko desiatok korún.
Výška ceny plynu súvisí aj s ostatnými službami. Približne štyri pätiny zo 450 slovenských producentov tepla využívajú na produkciu zemný plyn. Zvýšenie cien od 4 do 16 percent oznámilo už 70 teplární, žiadosti niekoľkých desiatok ďalších teraz posudzuje Úrad na reguláciu sieťových odvetví. Zmeny platia už od septembra, ľudia ich pocítia v októbrových zálohových platbách.
Miroslav Obšivaný zo Slovenského zväzu výrobcov tepla tvrdí, že ak budú ceny plynu rásť tak ako doteraz, v januári požiadajú o ďalšie zdražovanie. Naopak, regulačný úrad považuje septembrové zdražovanie za dostatočné. "Ak nedôjde k rapídnemu rastu cien plynu, zdražovanie od septembra by malo pokryť aj zvýšené náklady tak, aby sa ceny nezvyšovali opäť v januári," povedal hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.
Koľko budú platiť domácnosti za plyntarifná trieda cena za m3 odhadovaný mesačný účet
dnes od októbra dnes od októbra rozdiel
D1 (do 200 m3) plyn sa používa len na varenie 16,71 20,38 109 131 +22 Sk
D2 (do 1700 m3) plyn sa používa na varenie a ohrev vody 10,82 13,20 1132 1362 +230 Sk
D3 (do 6500 m3) plyn sa používa na varenie, ohrev vody a vykurovanie 10,38 12,66 2932 3527 +595 Sk
D4 (nad 6500 m3) plyn sa používa na varenie, ohrev vody a vykurovanie - vyšší odber 10,21 12,46 6811 8194 +1383 Sk
Poznámka: Ceny sú uvedené vrátane DPH. Zdroj: ÚRSO, prepočty SME