Drvivá väčšina opýtaných odmieta tvrdšie tresty. Výraznejšiu akceptáciu má ešte facka, kľačanie v kúte a úder varechou. Ťažšie tresty považuje za prípustné iba zlomok respondentov.
Napriek tomu sa našli takí, ktorí by svojmu dieťaťu dokázali držať ruky nad horúcim sporákom, hodiť ho pod studenú sprchu, alebo by ho bez problémov udreli päsťou do tváre. Pre jedno percento ľudí je akceptovateľné odoprenie jedla, pre 0,4 percenta odoprenie pitia.
Hana Bartová z Centra Nádej, ktoré sa stará o týraných ľudí, tvrdí, že prípady týraných detí riešia denne. Najčastejšie sa sťažujú, že ich rodičia bijú. "Mám skúsenosť, že keď deti opisujú bitky, nie je to o tom, že dostal som facku, ale skôr to vystihuje výraz mlátenie hlava-nehlava," povedala.
Takáto výchova môže podľa Bartovej viesť k tomu, že z týraných detí sa v dospelosti sami stanú tyrani. Riziko sa výrazne znižuje, keď týrané dieťa zažije aspoň jeden zdravý vzťah s dospelým človekom.
V odpovediach opýtaných neboli veľké rozdiely. Neprejavovali sa výraznejšie medzi ľuďmi z miest a dedín, medzi jednotlivými regiónmi a ani prívržencami politických strán. Našli sa drobné výnimky. Občania maďarskej národnosti v menšej miere akceptujú úder po zadku, zato voliči SMK viac tolerujú trestanie fackou. (rp)
Niektoré znaky na spoznanie týrania detí
Psychicky:
* znaky oneskorenia vo vývoji,
* neúmerne silné reakcie na svoje chyby, neustále podceňovanie sa,
* obavy z nových situácií,
* sebaubližovanie,
* neprimeraná reakcia na bolesť,
* užívanie drog,
* prejavy neistoty vo vzťahoch,
* správanie nadmerne pasívne alebo naopak extrémne agresívne,
* obavy a vyjadrenia, že ho nemá nikto rád, že si nič nezaslúži a pod.,
* nedôvera k dospelým ľuďom, ktorí sa mu snažia pomôcť alebo naopak až prílišná závislosť od nich,
* nachádzanie opakovaných dôvodov, prečo chce zotrvávať inde ako vo vlastnej rodine.
Fyzicky:
* poranenia alebo popáleniny nevysvetliteľného pôvodu,
* nechuť hovoriť o poraneniach,
* modriny po celom tele - nezveličovať modriny na lakťoch a kolenách,
* plešiny, vytrhané vlasy,
* neochota dieťaťa prezliekať sa na telocvik, chodiť v krátkych nohaviciach a tričku i v horúcich dňoch,
* opakovaný strach ísť domov a strach zo stretnutia s rodičmi,
* sklony k sebatrýzneniu, sebapoškodzovaniu až samovraždám,
* chronické úteky od rodičov,
* uhýbajú pri pohladení (čakajú facku), k dospelým pristupujú zboku.
Zdroj: Občianske združenie Pomoc ohrozeným deťom - Centrum Nádej
Čo je trestný čin týrania podľa zákona
Trestný zákon pri týraní zverenej alebo blízkej osoby odlišuje medzi fyzickým a psychickým násilím. Týranie možno podľa zákona človeku spôsobiť:
* bitím, kopaním, údermi, spôsobovaním rán a popálenín rôzneho druhu, ponižovaním, pohŕdavým zaobchádzaním, neustálym sledovaním, vyhrážaním, vyvolávaním strachu alebo stresu, násilnou izoláciou, citovým vydieraním alebo iným správaním, ktoré ohrozuje fyzické alebo psychické zdravie, alebo obmedzuje bezpečnosť,
* bezdôvodným odopieraním stravy, oddychu alebo spánku, alebo odopieraním nevyhnutnej osobnej starostlivosti, ošatenia, hygieny, zdravotnej starostlivosti, bývania, výchovy alebo vzdelávania,
* nútením k žobrote alebo k vykonávaniu činnosti vyžadujúcej jej neúmernú fyzickú záťaž alebo psychickú záťaž vzhľadom na jej vek alebo zdravotný stav, alebo spôsobilej poškodiť jej zdravie,
* vystavovaním vplyvu látok spôsobilých poškodiť zdravie,
* neodôvodneným obmedzovaním v prístupe k majetku, ktorý má právo užívať.
Minimálna sadzba za týranie sú tri roky väzenia, v krajnom prípade, ak nastane ťažká ujma na zdraví alebo smrť viacerých osôb, môže byť trest až 15 rokov.