Prezident sa v Biloxi objíma s obeťami pohromy. FOTO - REUTERS
Katrina je jedna z najhorších, ak nie najhoršia politická kríza amerického prezidenta Georgea Busha. Je to také zlé, že prezident uznal zlyhanie vlády v prvých dňoch po hurikáne. Priznať chybu nie je charakteristický rys Bushovej politiky. Ešte v piatok si počas návštevy letiska v New Orleanse neodpustil vtipkovanie, v sobotu už ponúkal médiám kajúcnu tvár. "Mnoho našich občanov nedostáva pomoc, ktorú potrebujú, zvlášť v New Orleanse, a to je neakceptovateľné," povedal.
Verejná mienka
Paľba kritiky neslabne. K opozičným demokratom sa pridávajú aj príslušníci Bushovej Republikánskej strany. Podľa prieskumu verejnej mienky televízie ABC a denníka Washington Post si 47 percent opýtaných myslí, že Bush situáciu nezvládol. O jedno percento ľudí menej si myslí opak.
Činnosť najvyšších úradov pred príchodom hurikánu a po ňom bude vyšetrovať Senát. "Je to naša zodpovednosť vyšetriť nedostatočnú prípravu a neúčinnú reakciu," vyhlásila republikánska senátorka Susan Collinsová a demokratický senátor Joseph Lieberman. Reakciu vlády na následky hurikánu označili za obrovský neúspech. "Prečo prezident Bush neprevzal ani päť dní po príchode hurikánu svoju zodpovednosť? To je nejaké vedenie, pán prezident?" pýta sa opozícia.
A keby prišiel biologický útok?
Tvrdí sú aj republikáni. Napríklad bývalý predseda Snemovne reprezentantov Newt Gingrich: "Ak sme nedokázali reagovať rýchlejšie na udalosť, ktorú sme videli niekoľko dní blížiť sa k americkým brehom, prečo by sme mali predpokladať, že sme pripravení reagovať na jadrový alebo na biologický útok?"
Gingrich sa spolu s ďalšími republikánmi obáva, že hurikán zásadne poškodí povesť prezidenta aj republikánov, čo zníži ich vyhliadky do ďalších volieb a Bush sa už nespamätá do konca svojho volebného obdobia. Navrhol, aby prezident čo najskôr navrhol plán rekonštrukcie New Orleansu a ďalších poškodených oblastí. Takéto gesto by podľa neho mohlo ešte mnoho zachrániť.
Rozčúlený Clinton
Bushovi nepomohol ani jeho priateľ a predseda Snemovne reprezentantov Dennis Hestert. Vlnu rozhnevaných reakcií vyvolal vyhlásením, že nemá zmysel obnovovať New Orleans. "Vyzerá to tak, že by mohla byť veľká časť mesta zrovnaná so zemou. Dávať miliardy na obnovu mesta, ktoré leží pod hladinou mora, podľa mňa nemá zmysel."
Guvernérka Louisiany Kathleen Blancová rozhnevane reagovala: "Teraz, keď sme na dne, ešte po nás šliapať a brať nádej tam, kde je práve nádej jediným, čo ešte zostáva, to je pre vedúceho politika neuveriteľné správanie."
Bývalý prezident Bill Clinton dokonca povedal: "Keby som bol osobne pri tom, keď to (Hestert) povedal, tak by som ho ovalil."