Zúfalstvo pred Kongresovým centrom, dobití stroskotanci a príslušníčka Národnej gardy. FOTO - SITA/AP
Bol to úplne iný pocit, keď sa zúfalci z New Orleansu presťahovali z bezvládia štadiónu Superdome do provizória inej veľkej arény Astrodome v texaskom Houstone. Ležadlo nie je komfort, všade naokolo sú rovnako tisíce ľudí, ale s tým, odkiaľ prišli, sa to nedá porovnať, hovorili. Teraz sú v bezpečí, sú tam lekári aj potraviny.
Aké to bolo v Superdome a Kongresovom centre, druhom veľkom stredisku? Ľudia najprv čakali, čakali a čakali v nekonečnom rade na autobusy, ktoré stále neprichádzali. Tri aj štyri dni, vždy lepšie ako byť vnútri budov, kde sa zabíjalo. Stáli takmer v 50-stupňovej horúčave, vlhku, smrade, obklopení vodou a zdivočelými gangmi, v spoločnosti zomierajúcich starcov. Dve ženy pri takomto čakaní potratili. Každú chvíľu niekto odpadol, stojacim vzduchom len občas pohli vrtule helikoptéry.
Napokon sa väčšina dočkala v sobotu. Konečne dorazilo dosť autobusov, pomohol aj letecký most. Opustili "mokrý hrob." New Orleans známe ako mesto džezu a zábavy je teraz mŕtve mesto.
S nadvládou gangov skoncovali vojaci, Národná garda a záchranári. Obete povodní už asi vždy budú strašiť spomienky na otrasné udalosti. "Toto je Amerika?" opakovali tú istú otázku viacerí.
"Dostali sme tam len dve jedlá, nemali sme žiadne lieky a tisíce ľudí chodí na veľkú potrebu na ulicu. Toto sú Spojené štáty americké," povedala Wyvonnette Grace-Jordan, ktorá bola v Kongresovom centre s piatimi deťmi, to najmladšie malo len šesť týždňov.
Jeden z členov Národnej gardy, ktorý si neželal byť menovaný v obavách, že ho potrestajú, vidí za nedostatočnou pomocou to, že Bushova vláda sa viac sústredila na Irak a Afganistan ako na vlasť. "Robíme, čo sa dá, ale takmer všetci naši chlapci sú v Iraku."
Na štadióne aj v Kongresovom centre platili zákony džungle. "Na záchod nemohla ísť žena bez sprievodu muža. Znásilňovali tam a podrezávali im hrdlá," opisovala pre Reuters Africa Brumfieldová, ako to vyzeralo na záver v Kongresovom centre, druhom veľkom stredisku pre utečencov. Podobný incident zažil aj príslušník Národnej gardy. "Našli sme na toalete znásilnenú a zavraždenú mladú ženu. Potom dav dostal muža, ktorý to spravil a ubili ho na smrť."
Klinika Charity od začiatku týždňa fungovala bez elektrickej energie a vody a pacienti boli v "strašných" podmienkach. Všade ležali mŕtvoly a personál prežíval len vďaka infúziám. "Neexistuje iná možnosť, ako sa udržať pri živote, než využívať lieky a vodu určenú pacientom. Evakuáciu nemocnice dokonca museli na niekoľko hodín prerušiť, keď v nemocnici vládol chaos a dochádzalo tam k násilnostiam. Personál vtedy upozorňoval, že pokiaľ sa v najbližších hodinách nepodarí nemocnicu evakuovať, bude "plná mŕtvol".
Tragédia v Američanoch neprebudila len tie najnižšie pudy. Obyvatelia susedných štátov prichýlili desaťtisíce utečencov, ktorým poskytli svoje domovy, dali im peniaze aj emocionálnu podporu. Organizujú sa zbierky a koncerty po celej krajine. Taký silný pocit solidarity Spojené štáty už dlho nezažili.
(mch, reuters, čtk)