
Švajčiar Simon Ammann sa teší z víťazstva v skokoch na lyžiach na mostíku K-90. FOTO – TASR
v Salt Lake City prekvapujúco zlato pred favorizovaným Nemcom Svenom Hannawaldom a Poliakom Adamom Malyszom. Odborníci sa zhodli, že dramatické preteky vyhral vďaka obdivuhodne pevným nervom.
V prvom kole dopadol Ammann na značku 98 metrov a viedol pred Hannawaldom, ktorý skočil o meter menej. V druhom sa suverénny víťaz Turné štyroch mostíkov zlepšil na 99 metrov. Švajčiara to „nerozhádzalo“, za Nemcovým perfektným skokom síce zaostal o pol metra, ale stačilo to na zisk zlatej medaily. „Proste som predviedol to, čo je v mojich schopnostiach. Sústredil som sa na svoj skok a nešpekuloval som nad možnosťami, ako by preteky mohli dopadnúť. Je to neuveriteľné, medaila z olympiády bola vždy mojím snom,“ povedal víťaz.
Simon Ammann (172 cm, 55 kg) ešte nevyhral ani jedny preteky Svetového pohára, ale úplnou neznámou pod skokanskými mostíkmi nie je. Štartoval už na predchádzajúcej olympiáde v Nagane. S družstvom Švajčiarska obsadil 6. miesto a na strednom mostíku skončil tridsiaty piaty. Vydaril sa mu úvod tohto ročníka Svetového pohára – v Engelbergu a Val di Fiemme vystúpil na druhý stupienok, keď len Malysz bol lepší. Na úvodných pretekoch Turné štyroch mostíkov v Oberstdorfe mu patrila tretia priečka, celkovo skončil šiesty.
Švajčiarsky stredoškolák začal skákať ako deväťročný. Medzi záľubami uvádza korčuľovanie, jazdu na horských bicykloch, volejbal, ale hlavne čítanie fantastických románov. Obdivuje amerického herca akčných filmov Bruca Willisa, ktorého plagát mu dodnes visí v detskej izbe rodičovského domu v dedine Unterwasser.
(šef)