Každá koaličná strana sa buď priamo, alebo cez svojho ministra už dostala do problémov, ale doteraz boli reakcie iných strán také, že "ide o vec strany, tá si to musí vyriešiť", alebo že "je to vec konkrétneho rezortu". Až kauza Ruskove zmenky a prevod 1,7 miliardy korún mali také rozmery, že toto nepísané pravidlo porušili.
Politológ Girigorij Mesežnikov si nemyslí, že Ruskova ANO bola vytlačená z koalície pre ekonomické kauzy, ale pre "rozkol v poslaneckom klube". Partneri Ruska vylúčili z koalície "v súlade s mocenskou logikou". Ľudia podľa politológa "vedia, že KDH má svojho Bielika, SMK je v regiónoch klientelistická, SDKÚ má svoj dlh a budovu, falošných darcov, ale výška kauzy ANO je najvypuklejšia."
Rusko tiež spomína mocenskú logiku, len inými slovami. "Išlo len o to, ako sa dostať ku kreslám. Hlavnú úlohu hrajú ľudia, ktorí zabudli na tých, vďaka ktorým dostali mandát a vidia len seba," povedal včera. Podľa neho je ďalší vývoj "len ďalším krokom zo scenára, ktorý bol vopred dohodnutý a upečený o nás bez nás".
Sociológ Pavel Haulík povedal, že ľudia si na kauzy zvykli, ale napriek tomu na ne reagujú a vidieť to v preferenciách strán. Výsledok prieskumu v čase kauzy zmenky ukázal, že pokles preferencií postihol všetky strany koalície. Voliči kauzu Rusko nezobrali ako problém ANO, ale vládnej koalície, povedal Haulík. "Ľudia neprijali túto hru ako morálnu očistu politiky, vnímajú to tak, že aj iné strany sú zaťažené kauzami." (rk)
SDKÚ
Falošní darcovia
Viacerí ľudia zo zoznamu darcov SDKÚ v roku 2004 potvrdili, že strane peniaze nikdy nedali. Spolu išlo takmer o milión. Prípad vyšetruje už viac ako rok. SDKÚ falšovanie údajov odmieta.
Prevzatie dlhu
SDKÚ stále nepovedala, ktorá firma a prečo za ňu prevzala dlh 22 miliónov a zároveň od nej kúpila lukratívnu budovu na Medenej ulici v Bratislave za 27 miliónov. Podľa výpisov z katastra budovu získala firma Soul. Spolu by za ňu dala takmer 50 miliónov, čo je podľa realitných maklérov vysoko nad cenu. SDKÚ, ako aj konateľka firmy Sidónia Bartová odmietajú povedať, prečo to firma urobila a odkiaľ na to zobrala. Dzurinda odôvodňuje mlčanie tým, že firma si to neželá. Bartová je bývalou členkou Dozornej rady firmy Project One, ktorej vláda nedávno odsúhlasila privatizáciu podniku Vojenské stavby. V jej orgánoch sú aj Milan Kopernický a Dušan Ježík, ktorí podnikali s pokladníkom SDKÚ Igorom Kucejom.
Rodinné väzby prinášajú zákazky
Spoločnosť pre výskum verejnej mienky Markant, ktorej majiteľom je manžel poradkyne premiéra Táne Rosovej, získala od Úradu vlády zákazku za 8,5 milióna.
Obvinená poslankyňa Martinčeková
Policajný vyšetrovateľ ju obvinil z podvodov s naftou a olejmi. Martinčeková tvrdí, že je nevinná. V olejárskej kauze je obvinených 81 ľudí. Martinčekovú chce polícia poslať do väzby.
Kauza Čuňo
Viceprimátora Košíc Eugena Čuňa za SDKÚ vyšetrovateľ obvinil z brania miliónového úplatku od zástupcu firmy Kame. Milión bol údajne len časťou 18-miliónového úplatku za pridelenie zákazky za 181 miliónov. Po ôsmich mesiacoch Čuňa prepustili a je stíhaný na slobode. Tvrdí, že celá kauza má politické pozadie a je presvedčený o svojej nevine.
SDKÚ v Košiciach mu okamžite pozastavila výkon funkcií.
Rezort dopravy predal bez súťaže Slovenské aerolínie
Spoločnosť Austrian Airlines získala väčšinu v Slovenských aerolíniách tak, že zvýšila základné imanie, proti čomu ministerstvo dopravy na čele s Pavlom Prokopovičom z SDKÚ neprotestovalo. Vláda pritom ministra zaviazala, aby pripravil tender na predaj akcií. Štátu zostalo z pôvodných
89 % akcií 34.
Liška si objednal auto na mieru
Bývalý primátor Trenčína Juraj Liška, dnes minister obrany SDKÚ, požiadal o kúpu nového služobného auta, čo mu mestskí poslanci odsúhlasili. Podmienky súťaže boli však určené tak, že ich spĺňala iba značka Audi. Prihlásila sa iba jedna firma - Araver, ktorej majiteľom je člen SDKÚ a sponzor strany Jaroslav Závodský.
KDH
Kauza Bielik
KDH si už takmer rok a pol nevie poradiť s predsedom bratislavskej krajskej rady Pavlom Bielikom. Polícia ho v apríli 2004 obvinila z korupcie, pretože si podľa nej pýtal cez sprostredkovateľa úplatok od súkromného podnikateľa za to, že dostane v Rači zákazku. Peniaze neprevzal, čo bol aj dôvod, prečo nešiel do väzby. O mesiac neskôr ho obvinili, že v roku 1999 bez zastupiteľstva neoprávnene odsúhlasil 750-tisíc korún na rôzne projekty, napríklad pre bohosloveckú fakultu mimo obce.
Predseda KDH Pavol Hrušovský spolu s najvyšším vedením Bielika vyzval, aby odstúpil z funkcie, ale on to odmieta urobiť. Podľa stanov ho môže odvolať iba bratislavská krajská rada, ktorá ho podržala. Hrušovský naposledy vyhlásil, že na sneme strany na jeseň zmenia stanovy tak, aby mohlo v podobných prípadoch zbaviť ľudí funkcie vedenie strany.
Prípadom sa bude koncom septembra zaoberať Špeciálny súd v Pezinku. Bielik médiám sľúbil, že ukáže celý svoj spis, ale dodnes tak neurobil.
Ministerstvo vnútra a jeho podozrivé zákazky
Ministerstvo, ktorého šéfom je Vladimír Palko z KDH, patrí medzi rezorty, ktoré najviac využívajú najmenej priehľadnú metódu verejného obstarávania, a to rokovacie konanie bez zverejnenia, teda takmer priame zákazky vybraným firmám.
Ministerstvo napríklad dalo zákazku za 357 miliónov korún združeniu firiem Chemkostav a Kopa, ktoré majú za peniaze z fondov únie postaviť a zrekonštruovať budovy na hraniciach s Ukrajinou. Rezort sa súdi s Úradom pre verejné obstarávanie, ktorý pôvodne vyhlásenú verejnú súťaž zrušil.
Ministerstvo podpísalo bez verejnej súťaže aj zmluvu s firmou Stražan, ktorá má dodať hasičské striekačky asi za 200 miliónov. Úrad aj tu tvrdí, že rezort porušil zákon. Preveruje aj nákup 140 áut značky Opel za 56 miliónov bez súťaže či výber audítorskej firmy Arthur D. Little na personálny audit za 31 miliónov.
SMK
Reklama pre stranu aj ministerstvo
Ministerstvo pôdohospodárstva na čele s Zsoltom Simonom vybralo v užšej súťaži na propagáciu eurofondov reklamnú agentúru I - Step, ktorá robila aj volebnú kampaň SMK.
Skorumpované pozemkové úrady
Polícia obvinila v júni z korupcie dvoch členov SMK - predsedu Krajského pozemkového úradu v Trnave Ladislava Gála a jeho podriadeného riaditeľa Obvodného pozemkového úradu v Galante Ladislava Orovszkého. Úplatok podľa nej chceli od podnikateľa za to, že odsúhlasia prekvalifikovanie ornej pôdy v obci Šoporňa, kde chcel podnikateľ vybudovať priemyselný park. Minister pôdohospodárstva z SMK Zsolt Simon okamžite oboch navrhol odvolať z funkcie, čo aj vláda spravila. Miestne organizácie SMK oboch vylúčili zo strany. V SMK dovtedy ešte nikoho zo strany nevylúčili.
Poslanci sebe
Poslanci nitrianskej župy, prevažne za SMK, pred niekoľkými týždňami odsúhlasili prenájom asi 30 sociálnych zariadení vlastným neziskovým organizáciám. Župan Milan Belica odmieta zmluvy podpísať a dal podnet na prokuratúru. Predseda SMK Bugár povedal, že si vyžiadal podklady a prípadom sa bude zaoberať predsedníctvo strany na budúci týždeň. Nemyslí si, že by poslanci mali zlý úmysel, ale mohli to podľa neho zrejme riešiť inak.
Miklós dcére
Minister životného prostredia László Miklós udelil granty projektom, na ktorých spolupracuje jeho dcéra. V roku 2004 dostalo združenie Tinca dva milióny na záchranu rezervácie Klátovské rameno. Na internetovej stránke združenia je ako kontaktná osoba Viktória Miklósová. (mož, rk)