V známom meste najbohatšej krajiny sveta to vyzerá ako na chudobnom predmestí v rozvojovej krajine. Amerika nie je schopná postarať sa o svojich ľudí. Ani za štyri dni sa nepodarilo dopraviť do postihnutých oblastí dostatok pitnej vody, liekov, potravín. Evakuácia sa len pomaly rozbieha a v zaplavených uliciach naďalej blúdia desaťtisíce ľudí.
Katrina je obrovská katastrofa, napriek tomu sú zábery z New Orleansu šokujúce. Na niečo také nie je zvyknutá ani Amerika, ani svet. Neschopnosť reagovať na skazu po hurikáne bude mať určite psychologické následky pre celú krajinu.
Američania si zakladajú na tom, že od nikoho nič nepotrebujú. Za prezidenta Georgea Busha Amerika fungovala dokonca často aj mimo medzinárodného spoločenstva. Po 11. septembri väčšinu vecí riešila na vlastnú päsť.
Teraz Washington prijíma aj pomoc zo zahraničia. Po prírodnej katastrofe je to niečo celkom výnimočné. Amerika má predsa najviac peňazí, najmodernejšiu techniku, ktorá by sa mala okamžite dostať na miesto.
Aj preto v prvej reakcii prezident Bush odmietol zahraničnú pomoc a opakoval, že všetko zvládnu sami. Vo štvrtok však ministerka zahraničia Condoleezza Riceová povedala, že Amerika pomoc prijme.
Ponúkli ju bohatí spojenci ako Británia, Kanada, Japonsko či Nemecko, ale aj chudobní susedia z Latinskej Ameriky. Príležitosť ponížiť Bushovu Ameriku si nenechal ujsť venezuelský prezident Hugo Chávez. Práve on však môže dať Amerike niečo, čo naozaj potrebuje: ropu.
Američania sú zdesení, že katastrofa takých rozmerov sa môže týkať aj ich a nahlodáva to ich sebavedomie. Zmeniť pohľad na Ameriku môže aj svet. Mnohí sú určite spokojní, že Bush dostal príučku, ostatných to zaskočilo. Britský denník The Telegraph napísal: "Vidieť takú superveľmoc poníženú je samo osebe ponižujúce."