Odovzdávanie žezla. Thajčana Supačaja Paničpakdiho (vpravo) po troch rokoch na čele Svetovej obchodnej organizácie vo štvrtok vystriedal Francúz Pascal Lamy. FOTO - REUTERS |
ŽENEVA - Svetová obchodná organizácia (WTO) má pred sebou náročnú úlohu. Jej 148 členských štátov sa musí do decembra dohodnúť na pravidlách postupného odbúravania farmárskych dotácií a uvoľňovania obmedzení obchodu s agrokomoditami, či priemyselným tovarom. Inak hrozí skrachovanie celého kola obchodných rokovaní, ktoré sa započalo pred štyrmi rokmi v Dohe a ktorého cieľom má byť postupné úplné otvorenie svetového obchodu.
O urýchlenie rokovaní sa pokúsi nový generálny riaditeľ WTO Pascal Lamy, ktorého vlasťou je jeden z najhorlivejších obhajcov výhod pre farmárov - Francúzsko. Taktovku prevzal tento štvrtok od Thajčana Supačaja Paničpakdiho.
Francúzovi, ktorý aj vo veku 58 rokov obľubuje behy na dlhé trate, nezostáva iné, len popohnať organizáciu pred decembrovým summitom v Hongkongu do šprintu. Už v máji, keď ho vybrali za Supačajovho nástupcu, varoval, že by nebolo najšťastnejšie, keby sa s rokovaniami čakalo naňho. Práve to však členské štáty urobili, keď sa im nepodarilo dodržať dohodnutý termín a do konca júna dosiahnuť predbežné dohody o uvoľňovaní svetového obchodu.
Lamy už avizoval, že urobí čo sa dá, aj keď nemá v rukách žiadnu "kúzelnú paličku". Generálny riaditeľ WTO totiž nemá veľké výkonné právomoci, diplomati však veria v jeho skúsenosti z predchádzajúceho pôsobiska. Do vlaňajška bol totiž zodpovedný za oblasť obchodu v jednej z ekonomických superveľmocí - Európskej únii.
Bývalý eurokomisár Lamy vyhral v súboji o post šéfa WTO nad tromi protikandidátmi z rozvojových krajín. Získal si totiž podporu od ekonomicky vyspelejších členov, ktorí hľadali náhradu za pomerne mäkkého Supačaja. "Pascal Lamy prinesie na túto pozíciu dávku agresivity," povedal obchodný vyslanec USA Rob Portman. Iní však varujú, že netreba očakávať priveľa. "Treba pamätať, že pokrok dosiahneme len vtedy, ak to budú chcieť členské štáty. A nie je celkom jasné, či to naozaj chcú," poznamenal Ujal Singh Bhatia, ktorý pri WTO zastupuje Indiu.
Kolo rokovaní z Dohy, ktorého cieľom je podporiť svetovú ekonomiku odbúraním obchodných bariér, už "prešvihlo" jeden termín, keď pôvodne chcela WTO uzavrieť rokovania do konca roku 2004. Cieľ sa napokon posunul na rok 2006. Ak rokovania opäť zlyhajú, môže to byť definitívny koniec kola z Dohy, keďže právomoci rokovať o obchodných pravidlách, ktoré má dočasne pridelené americký prezident, vypršia v polovici roku 2007 a nezdá sa, že by ich Kongres chcel opäť delegovať na Georgea Busha.
Najbližšie rokovanie WTO sa uskutoční o deväť dní. (reuters, ij)