V tomto období režeme ihličnany a živé ploty. FOTO - AUTOR |
Začíname s rezom ihličnanov a živých plotov z tuje i smreka, ak nemajú zdrevnatené výhonky. Ihličnany vyženú nové výhonky v máji budúceho roka, keď ich môžeme opäť ostrihať. Odstraňujeme len zelené časti a dodržiavame zvolený tvar. Z ruží odstraňujeme odkvitajúce kvety, rastliny ošetrujeme proti čiernej škvrnitosti a hrdzi listov. Koniec augusta je najvhodnejší na vysádzanie ľalie bielej a korunovky kráľovskej. Hľuzy ľalie sadíme len do hĺbky 10 centimetrov, korunovky až do 30 centimetrov. Odkvitnuté kvety odstraňujeme aj z kvetinových záhonov.
Černiciam skrátime bočné výhonky vyrastajúce z pazúch listov, a to za prvým až druhým listom, čím ich presvetlíme. Nové prírastky rastúce zo zeme priviažeme k drôtom. Zberáme len plody, ktoré sú intenzívne vyfarbené a majú výraznú arómu.
Na zeleninové hriadky vysejeme koncom mesiaca zimný hlávkový šalát. Pokračujeme v zbere plodovej zeleniny a skorých odrôd viniča. Môžeme začať s rezom bobuľovín, pričom z ríbezlí a egrešov odstraňujeme staré drevo (poznáme ho podľa tmavej kôry) i slabé bylinné výhonky. Na kríkoch má po presvetlení zostať do dvanásť zdravých, dobre vyvinutých výhonkov. Pri čiernych ríbezliach sú najrodivejšie jednoročné svetlé výhonky, pri červených a bielych ríbezliach dvoj- až päťročné bledosivé výhonky. Egreš prináša najvyššie úrody na bledosivých jedno- až dvojročných konároch.
Vytrvalá pažítka čínska (Allium tuberosum) pochádza z juhovýchodnej Ázie. Vytvára sviežozelené, plocho trúbkovité listy s cesnakovou príchuťou. Kvitne bielymi dekoratívnymi kvetmi a v záhradkách sa uplatní aj ako dekoratívna rastlina. Na kuchynské použitie sa vyšľachtila odroda Knolau, ktorá sa používa aj ako náhrada cesnaku. (pav)