
Britského premiéra prekvapila v Afrike správa, ktorá mala pôvod až v ďalekej Bukurešti. FOTO - ČTK/AP
Blair musel vysvetľovať, prečo minulý rok v lete napísal rumunskému predsedovi vlády Adrianovi Nastasemu list a naliehal, aby jeho kabinet predal rumunský oceliarsky kombinát Sidex anglicko-indickej spoločnosti LNM Holding. Len mesiac predtým darovala práve táto firma vládnej labouristickej strane 125-tisíc libier. O prípade informoval britský denník The Guardian.
Blair zašiel v liste skutočne ďaleko. Tvrdí v ňom, že rumunskej žiadosti o prijatie do Európskej únie pomôže, ak štát predá spoločnosť, ktorá produkuje stratu.
Podľa Downing Street nejde o nič mimoriadne a vláda len zvyčajným spôsobom podporovala britské spoločnosti v zahraničí. „Bola by to veľmi unikátna vláda z celosvetového hľadiska, keby neobhajovala záujmy britských podnikateľov,“ bránil svoj postoj Blair v Afrike.
Obchod v Rumunsku sa napokon podarilo dotiahnuť v novembri 2001. Britských novinárov na tomto prípade priťahuje najmä podozrenie, že ich premiér sa neprimerane zasadzoval za súkromnú firmu, ktorá podporila labouristov. Len niekoľko dní pritom uplynulo od informácie o dobrých vzťahoch vládnej strany s predstaviteľmi skrachovaného energetického gigantu Enron.
Blairov lobing nevzbudil v Rumunsku veľkú pozornosť a rozruch okolo dohody rozpútali až teraz britskí novinári.
Jeho list rumunskému partnerovi môže byť zaujímavý aj pre všetkých uchádzačov o členstvo v EÚ. Akoby z neho vyplývalo, že v prístupovom procese nejde o to ako si jednotlivé štáty osvojujú právne, finančné, ekonomické a ekologické normy. Akoby bývalé socialistické štáty ani nemali zlikvidovať korupčné prostredie.
Išlo predovšetkým o obchod. Na tom nie je nič zlé a vstup nového majiteľa môže priniesť rumunskej ekonomike oživenie, čo by bez zahraničného kapitálu nebolo možné. Zarážajúce však je, s akou „ľahkosťou“ sa v tomto prípade na obchodné účely zneužívali slová o únii a integrácii. Rumunsko pritom ďalej zostáva na chvoste uchádzačov o členstvo v únii a zjavne patrí medzi najslabšie pripravených uchádzačov.
O peniaze ide až v prvom rade, uvedomili si minulý týždeň kandidujúce štáty, keď im Európska komisia oznámila, že finančné podmienky rozšírenia rozdelia úniu na zónu prvej a druhej kategórie. Existencia rumunského listu od takého idealistického politika, za akého Blaira vo svete považujú, to akoby potvrdzovala.