Gerhard Schröder vie upútať davy, ale tretie víťazstvo pre SPD vybojovať zrejme nedokáže. FOTO - ČTK/AP
predčasnými voľbami. A hoci vie Schröder dobre rečniť, ani politológovia, ani najzapálenejší sociálni demokrati už na zázrak neveria.
Nálada v strane je porazenecká. Predvolebný boj vedie takmer každý sám za seba. Od kancelára až po krajinských premiérov. Stranícki kolegovia si na svoje predvolebné mítingy dokonca nevolajú ani členov vlády. Podľa denníka Süddeutsche Zeitung sa sociálni demokrati nepripravujú na 18. september, teda deň volieb, ale na deň po. Vtedy sa začne boj o smerovanie strany a stranícke posty. Zvlášť mladí by chceli získať väčší vplyv.
Šance na zvrat nedávajú sociálnym demokratom ani politológovia. Šéf inštitútu Emnid Klaus Peter Schöppner tvrdí, že strana sa nemôže spoliehať ani na nerozhodnutých voličov, ktorých je stále dosť. Väčšina z nich považuje za kompetentnejšiu opozíciu. Pri otázke, ktorá strana dokáže naštartovať ekonomiku a účinne bojovať s nezamestnanosťou, uvádzajú kresťanských demokratov (CDU). Podľa Schöppnera majú sociálni demokrati jedinú šancu. "Mali by sa prezentovať ako menšia strana veľkej koalície (CDU/SPD), potom by si mohli občania povedať, že ich zvolia ako korektora hospodárskej politiky CDU," povedal Schöppner pre denník Neue Presse.
Predstava druhých huslí v koalícii s kresťanskými demokratmi však nikoho v SPD neláka. Rovnako ako možnosť, že ich pri moci udrží nová Ľavicová strana, ktorú sčasti tvoria zarytí kritici SPD. A šancu, že sociálni demokrati ostanú aj po voľbách 2005 najsilnejšou stranou, považujú aj v samotnej strane za smiešnu. Nádej, že ich z letargie preberie bojovné vystúpenie Gerharda Schrödera na straníckom zjazde, je mizivá.
Prieskum tri týždne pred voľbami
sociálni demokrati (SPD) 31 (+1)
kresťanskí demokrati (CDU) 42
Zelení 8 (+1)
Liberáli (FDP) 7
Ľavicová strana 10 (-1)
(údaje sú v percentách)
Prieskum: Inštitút Emnid pre televíziu N24