Ľudmila Dzgyevová, matka, ktorá prišla počas rukojemníckej drámy o svoju dcéru, stojí pred zničenou športovou halou školy. FOTO - TASR/AFP |
Na spomienkovom obrade však nebudú najvyšší predstavitelia vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina. Rodičia, ktorí stratili deti, ho požiadali, aby do Beslanu nechodil. Niektorí ho považujú za hlavného vinníka tragédie.
Skupina čečenských a ingušských ozbrojencov obsadila 1. septembra 2004 školu číslo 1 v tomto mestečku a zadržiavala tu do 3. septembra 1200 rukojemníkov. Doteraz nie sú úplne vyjasnené okolnosti, počas ktorých sa začal nečakaný útok ruských jednotiek na obsadenú budovu.
Pod paľbou a v ohni zahynulo 331 rukojemníkov, z toho 186 detí. Podľa oficiálnej verzie zabili 32 teroristov. Prežil len jeden Nurpaša Kulajev, ktorého teraz súdi Najvyšší severoosetský súd.
No ani po roku vyšetrovania nie je jasné, kto je za tragédiu zodpovedný. Podľa tých, ktorí útok prežili alebo stratili najbližších, je Kulajev len nastrčenou figúrkou.
Prvé výročie tragických udalostí má aj svoj škandál. Putin síce nebude svojou prítomnosťou rušiť pozostalých, pozval však rodičov mŕtvych detí, ktorí ho počas uplynulých 12 mesiacov opakovane neúspešne žiadali o schôdzku, do Kremľa. Dátum stretnutia určil na 2. septembra, keď v Beslane vrcholia spomienkové obrady a rodičia by podľa kaukazskej tradície mali byť doma a prijímať sústrasť. Deň potom na cintoríne odhalia pamätník symbolizujúci strom života.
Väčšina matiek odmietla do Moskvy ísť. "Je to vrchol cynizmu," zhodnotila pozvanie šéfka združenia Matky Beslanu Cusanna Dudijeva, ktorá stratila trinásťročného syna. Ona a ešte niekoľko žien sa rozhodli ísť, ale len preto, ako tvrdia, aby povedali Putinovi, čo si o ňom myslia. "Prekonáme našu bolesť a poníženie pre náš boj," zdôraznila Dudijeva. Ich organizácia požaduje riadne vyšetrenie zásahu v škole.
Veľa rodičov si myslí, že Putin chce týmto "nevkusným" spôsobom obrátiť pozornosť oznamovacích prostriedkov od toho, čo sa bude diať v Beslane. Možno očakávať, že zaznie mnoho kritických slov na adresu Kremľa.
Aj keď existuje niekoľko vyšetrovacích komisií vrátane parlamentnej, žiadne vierohodné výsledky vyšetrovania zverejnené neboli. Vďaka obrovskému úsiliu svedkov sa síce podarilo dokázať, že pri útoku boli použité plameňomety RPO-A "Šmel", ale prokuratúra odmietla priznať, že mohli byť príčinou požiaru.
Nakoniec námestník generálneho prokurátora Nikolaj Šepel priznal i streľbu z tankov, ale v tom čase podľa neho v škole už rukojemníci neboli. Dosiaľ sa nepodarilo identifikovať 11 zabitých útočníkov.
Matky Beslanu sa domnievajú, že tí, čo zavinili smrť ich detí, potrestaní nebudú. Napriek tomu pokračujú vo vyšetrovaní a nedávno niekoľko z nich obsadilo budovu Najvyššieho súdu Severného Osetska, aby vyjadrili protest nad priebehom procesu. "V klietke vedľa Kulajeva by mal sedieť Putin," povedala vtedy jedna zo žien.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME