Svetová jednotka Lindsay Davenportová prišla na US Open v dobrej forme ako čerstvá víťazka turnaja v New Havene. Na US Open získala titul už v roku 1998 a aj teraz má najvyššie ambície.
FOTO - TASR/AFP
NEW YORK, BRATISLAVA - Štvoricu najväčších tenisových turnajov roka po Australian Open v Melbourne, Roland Garros v Paríži a londýnskom Wimbledone uzatvára US Open v New Yorku. Hlavnú súťaž 125. ročníka rozohrali na kurtoch s tvrdým povrchom vo Flushing Meadow včera, finále dvojhry žien uvidia diváci na centrálnom štadióne Arthura Asha v sobotu 10. septembra a na druhý deň sa hrá záverečný zápas dvojhry mužov. Tituly z vlaňajška obhajujú Ruska Svetlana Kuznecovová a Švajčiar Roger Federer. Organizátori vyčlenili na prémie 17,742 mil. dolárov (asi 558,9 mil. korún), víťazi dvojhier si pripíšu na konto po 1,1 milióna USD a k tomu získajú aj automobil Lexus GS 430 v hodnote 50 000 USD.
Novinka - modré dvorce
Históriu US Open začali písať v roku 1881, len štyri roky po najstaršom z turnajov veľkej štvorky - Wimbledone. Od roku 1978 sa hrá na kurtoch s tvrdým povrchom. Novinkou tohto roka je modrá farba dvorcov (doteraz zelená), ktorá v kombinácii so zeleným okolím ponúka hráčom i divákom lepšiu viditeľnosť loptičky. Celkove sa v kvalifikácii a v hlavnej súťaži predstaví takmer 500 najlepších hráčov sveta, v hľadisku očakávajú za dva týždne dovedna okolo 600 000 návštevníkov. Poslednými domácimi víťazmi sú Andy Roddick z roku 2003 a Serena Williamsová, ktorá triumfovala rok predtým.
Roddick a Clijstersová môžu odmenu zdvojnásobiť
US Open bol po dlhý čas turnajom s najvyššími finančnými prémiami na svete, ale v posledných rokoch po poklese amerického dolára sa mu vyrovnali aj ďalšie tri grandslamové podujatia. Aj víťazi v Paríži a vo Wimbledone zarobia viac ako milión dolárov, v Melbourne však dostali tohto roku v prepočte "len" 917-tisíc USD.
Aby získali späť primát najštedrejšieho turnaja na svete, Američania v tomto roku vymysleli okrem auta aj osobitnú prémiu pre najlepších hráčov série turnajov pred US Open v spojení s Grand Slamom v New Yorku. Ak na US Open vyhrajú dvojhry Andy Roddick a Kim Clijstersová, dostanú dvojnásobok víťaznej prémie - 2,2 milióna dolárov. Bola by to najvyššia jednorazová odmena v histórii tenisu.
Favoriti: Federer - Američanky a Clijstersová
Turnaje Australian Open, Roland Garros a Wimbledon mali v tomto roku rôznych víťazov. Vývoj môže zmeniť najväčší z favoritov Švajčiar Roger Federer, ktorý vyhral vo Wimbledone. Víťaz z Melbourne Rus Marat Safin odriekol účasť pre zranenie kolena a najlepší antukár na svete Rafael Nadal zo Španielska si stále zvyká na tvrdé povrchy. Federer si dal po Wimbledone päťtýždňovú prestávku a hneď po návrate vyhral turnaj série Masters v Cincinnati. Obhajca vlaňajšieho prvenstva vládne vo svetovom rebríčku už 83 týždňov v sérii. Na domácom turnaji sa ho chystá ohroziť najmä Roddick, ktorý je v spodnej polovici pavúka a teoreticky sa s Federerom môže stretnúť vo finále. Po doliečení zraneného chrbta vyhral pred mesiacom turnaj v Los Angeles miláčik domáceho publika Andre Agassi a ukázal, že ešte nepatrí do starého železa.
V dvojhre žien je prvý raz na grandslamovom turnaji najvyššie nasadená Maria Šarapovová z Ruska, ktorá vydržala na poste svetovej jednotky iba týždeň a na trón sa opäť vrátila Američanka Lindsay Davenportová. Na turnajoch americkej série sa vo výbornej forme predviedla Belgičanka Kim Clijstersová. Po titule túžia aj sestry Venus a Serena Williamsové (USA), kým ruské tenistky sú po vydarenom vlaňajšku tohto roku bez prvenstva.
Naša päťka: Hrbatý obhajuje štvrťfinále
Pre slovenských tenistov bola dlhý čas najobľúbenejším povrchom antuka, na ktorej vyrástli, ale s narastajúcim počtom turnajov na kurtoch s tvrdým povrchom dosiahli z Grand Slamov najlepšie výsledky v Melbourne a v New Yorku. Dominik Hrbatý postúpil vlani na US Open do štvrťfinále, Karol Beck skončil v osemfinále. Tretím hráčom je Karol Kučera, ktorý hral na tomto turnaji prvý raz v roku 1994 a maximum dosiahol v jeho najlepšom roku 1998 postupom medzi osem najlepších.
V dvojhre žien sa tohto roku predstavia iba dve naše tenistky Daniela Hantuchová s Martinou Suchou. Oproti vlaňajšku chýbajú v hlavnej súťaži Henrieta Nagyová, Ľudmila Cervanová aj Ľubomíra Kurhajcová. V tomto ročníku sa do kvalifikácie prihlásilo 10 slovenských tenistov (Bruthans, Mertiňák - Cervanová, Fislová, Nociarová, Gajdošová, Hrozenská, Kachlíková, Kurhajcová, Nagyová), ani jeden nepostúpil do hlavnej súťaže.
Najväčší úspech na US Open dosiahol z našich tenistov v roku 1986 postupom do finále Miloslav Mečíř, v rozhodujúcom zápase podľahol ostravskému rodákovi Ivanovi Lendlovi 4:6, 2:6, 0:6.
Po US Open už príde semifinále Davis Cupu s Argentínou
Naši fanúšikovia si okrem našich zástupcov budú na US Open osobitne všímať aj hráčov Argentíny. Dva týždne po turnaji v New Yorku bude Bratislava svedkom najpríťažlivejšieho tenisového zápasu v histórii od vzniku Slovenska. V súboji o postup do finále Davisovho pohára sa domáci tím stretne 23. - 25. septembra s Juhoameričanmi.