Problém nastal po zavedení nového systému kvót na desať typov oblečenia dovezeného z Číny. V únii ho presadili kľúčoví európski producenti textilu - Francúzsko, Taliansko a Španielsko ako reakciu na nadmerné zvýšenie dovozu z Ázie.
Európski predajcovia však ešte pred vypracovaním detailov nového systému objednali tovar na jesennú sezónu. Zásielky s lacnými čínskymi nohavicami, pulóvrami či spodnou bielizňou spolu okolo 70 miliónov kusov - však neskončili na policiach a vešiakoch, ale zablokované v prístavoch. Veľkoobchodníci sa obávajú, že situácia povedie k nedostatku tovaru a jeho následnému zdraženiu.
Médiá zatiaľ informujú o tragikomických prípadoch v mnohých supermarketoch, kde sa predávajú saká, ale chýbajú k nim nohavice, lebo ich dovoz už prekročil stanovený limit.
Britský komisár Peter Mandelson v pondelok členským štátom predložil možné riešenie a sľúbil, že najneskôr v polovici septembra by sa mal zablokovaný textil dostať k európskym zákazníkom. Predajcovia by totiž nemali doplatiť na predchádzajúce meškanie komisie, čínskych úradov, ale aj samotných členských štátov únie.
"V lete sme počúvali hrozby o nastávajúcom nedostatku oblečenia, aké Európa zažila počas poslednej vojny. Verím, že kroky, ktoré navrhujeme, uvedú takéto zveličenia na správnu mieru," povedal Mandelson novinárom, bez podrobností o konkrétnej podobe návrhu.
Komisár chce v každom prípade zachrániť predchádzajúcu dohodu s Čínou na obmedzenie textilného dovozu, keďže ju považuje za najlepšie možné riešenie, ako čiastočne uchrániť európskych producentov. Podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie môže únia aplikovať podobné ochranné praktiky najneskôr do roku 2007.
Peking však podľa pozorovateľov využíva svoju silnú pozíciu a nechce pristúpiť na presunutie prekročených kvót pri oblečení, ktoré bolo objednané pred spustením nového systému, na budúci rok, lebo by tým podstatne obmedzil obchodné vyhliadky svojich výrobcov.
Za urýchlené vybavenie veci lobujú hlavne škandinávske krajiny, odporujúce protekcionistickým praktikám a umelo udržiavaným cenám textilu, ako aj štáty so silným predajným sektorom ako Británia či Nemecko.
Naopak, Paríž, Rím či Madrid presadzujú, aby sa konfekcia, ktorá prekročila dohodnuté limity a čaká na svoj ďalší osud v prístavoch, vzala do úvahy a odpočítala z budúcoročných povolených kvót.
LUCIA KUBOŠOVÁ