Ceny ropy na svetových trhoch po prvý raz v histórii prekročili hranicu 70 dolárov za barel. Ceny ropy zareagovali na hurikán Katrina mieriaci na ropné plošiny v Mexickom zálive.
FOTO - REUTERS
Ceny ropy zareagovali na vývoj počasia v Mexickom zálive, ktorým sa rúti hurikán Katrina a mieri na ropné plošiny viacerých amerických ťažobných firiem. Ak sa potvrdia obavy, že hurikán poškodí veľkú časť zariadenia na ťažbu ropy, možno podľa analytikov čakať, že ropa tak rýchlo nezlacnie. V oblasti Mexického zálivu je totiž sústredená štvrtina produkcie ropy a zemného plynu celých Spojených štátov.
"Po prekonaní 70 dolárov za barel má cena ropy otvorené dvierka až k psychologickej hranici 75 dolárov za barel," uviedol analytik Volksbank Vladimír Pikora. Ceny podľa neho teraz rastú skôr kvôli špekulantom než kvôli dopytu svetovej ekonomiky po rope. Niektorí špekulanti už dnes stavajú na to, že do roka prekoná cena barelu ropy 100 dolárov, povedal analytik.
Špekulanti majú podľa Pikoru
dosť priestoru na to, aby otestovali, ako sú spotrebitelia od ropy skutočne závislí a kedy vymenia auto za autobus. "Dá sa predpokladať, že ľudia si na osobnú automobilovú dopravu tak zvykli, že budú jazdiť, i keby sa cena benzínu zdvihla o ďalšiu päťkorunu," domnieva sa Pikora. Z pohľadu niekoľkých rokov sa podľa neho dá očakávať, že ceny ropy ďalej porastú. Zdražovanie však nepôjde do nekonečna, pretože vysoké ceny umožnia ťažbu aj tam, kde sa predtým nevyplatila, čím sa rozšíria globálne zdroje tejto suroviny. Zároveň sa otvára cesta na využitie alternatívnych zdrojov energie.
V nasledujúcich dňoch budú ceny ropy podľa analytika spoločnosti Colosseum Štěpána Pírka extrémne kolísavé, pretože budú reagovať na okamžitý vývoj hurikánu Katrina. Ak dôjde k podstatnému obmedzeniu ťažby, je rast cien na 70 dolárov za barel v krátkodobom horizonte opodstatnený. "Ak by k výraznému obmedzeniu produkcie ropy nedošlo, je možný naopak prudký zostup cien o niekoľko dolárov," uviedol Pírko. Možnému poklesu nahráva napríklad koniec motoristickej sezóny alebo vysoký stav zásob ropy v USA.
Cena sa zvýšila v reakcii na informácie, že mnoho ťažiarov cez víkend obmedzilo produkciu. Činnosť prerušilo aj sedem veľkých rafinérií, ktoré v postihnutej oblasti pôsobia. Rafinačné kapacity sa tým znížili takmer o deväť percent, čo situáciu ešte zhoršuje.
(čtk)