BRATISLAVA - Len niekoľko desiatok ľudí si včera v Bratislave pripomenulo 61. výročie Slovenského národného povstania. Na slávnostnom zhromaždení sa zúčastnili najmä politici a starší ľudia, mladých bolo poskromne. Na Námestie SNP neprišiel ani prezident Ivan Gašparovič, zastúpil ho šéf prezidentskej kancelárie Milan Čič. Prezident si pripomenul výročie SNP len písomným vyhlásením.
Banská Bystrica, kde v auguste 1944 povstanie vypuklo, oslávila výročie už v predstihu, uplynulý týždeň. Účasť bola podobne ako v Bratislave nízka - prišlo len zopár desiatok prevažne starších ľudí.
Vo Zvolene, ktorým v sobotu pochodovali mladí fašisti s fakľami, bola včera smútočná tryzna za obete holokaustu. Na pietnom akte bol aj výkonný predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí František Alexander a Fedor Gál. Akt sa odohral pri masovom hrobe 128 obetí, ktoré fašisti zavraždili na tomto mieste po potlačení SNP koncom roku 1944 a začiatkom roku 1945. Ilegálni pracovníci, partizáni, povstaleckí vojaci a rasovo prenasledovaní ľudia si pred smrťou museli vykopať vlastný hrob. Sviečky na sedemramennom svietniku zvanom menora v úvode smútočného aktu zapálila Alice Gingoldová zo Spojených štátov amerických, ktorá prispela na rekonštrukciu cintorína.
Na SNP si zaspomínali aj pri pamätníku venovanom prvej partizánskej skupine na východnom Slovensku vedenej Pavlom Borošom nad obcou Vinné v Michalovskom okrese.
(čtk, sita, tasr)
Fakty o SNP
Do SNP sa zapojilo okolo 60 000 vojakov vtedajšej slovenskej armády.
K partizánskemu spôsobu boja sa po prvých zrážkach s nemeckými jednotkami odhodlalo približne 18 000 partizánov z 30 krajín.
Povstanie bolo potlačené v novembri 1940.
Výsledkom fašistického teroru a represálií na povstaleckom území bolo 5300 umučených a zavraždených osôb, ktoré boli po oslobodení nájdené v 211 masových hroboch. Bolo vypálených 90 obcí a osád. Z 87 000 ľudí, väčšinou židovskej národnosti, ktorí boli odvlečení do koncentračných táborov, prežilo len málo. (čtk)