Humoru sa v Kremnici nedalo vyhnúť. Presvedčil aj zarytých skeptikov. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Na 25. ročníku festivalu humoru a satiry Kremnické gagy sa stretli hádam všetky osobnosti, ktoré sú na Slovensku akýmkoľvek spôsobom s humorom spájané. Starými uličkami mesta blúdili známe tváre, ale aj desiatky hercov amatérskych divadiel, spisovatelia či karikaturisti. Priamo v meste vyrástli divadelné scény, smiech sa dlho do noci ozýval zo šapitó súboru Teatro Tatro. Milan Markovič zamenil na tri dni humor za fotoaparát a neunikol mu žiaden detail.
Nechýbala celá plejáda glosátorov z relácie SEDEM s r. o., ktorí museli ľuďom na každom kroku podávať ruky. Mesto sústavne križovali Rasťo Piško, Tomáš Janovic či prezident Akadémie humoru Slovenska Stanislav Štepka. Ten mal neľahkú úlohu. Mal dohliadať na jednotlivých akademikov, aby objektívne rozhodli, ktoré produkcie z rôznych humoristických kategórií si odnesú ocenenie Zlatý gunár.
Okrem gunára po prvýkrát udeľovali aj Trafenú hus, ktorá je obdobou americkej Zlatej maliny a na gagoch ňou oceňujú najväčšiu trápnosť roka. Podľa akademika Romana Vykysalého bola konkurencia v tejto kategórii veľmi silná. Vedľa seba sa ocitli také televízne produkty ako Dom na Pereši spolu s reláciami Pošta pre teba, Zlomené srdcia, s textami piesní No Name či s predpoveďou počasia Ďura Mokrého.
O gýči sa však nehovorilo iba v humoristickej rovine. Gýč si zasadol aj na lavicu obžalovaných a medzinárodné sympózium o gýči bolo poriadne tvrdé. V meste, kde vzniklo prvé múzeum gýča na svete, sa tomu ani netreba čudovať. Kremničania už dávno tvrdia, že ak nás gýč prenasleduje na každom kroku, treba ho konečne uznať za umelecký štýl.
Do súdnej siene prišli obhajovať alebo žalovať gýč také osobnosti ako básnik a literárny kritik Jiří Olič, Ján Grexa, Ivan Popovič či Rasťo Piško. " Je to takmer biblické. Gýč je baránok Boží, ktorý sníma hriechy umeleckého sveta," tvrdil Jiří Olič. Nech už bola sila argumentov za i proti gýču akokoľvek presvedčivá, porota si nechala rok na rozmyslenie a súdne pojednávanie odročila na budúce gagy.
Gýčovitosť našťastie neohrozila žiadne z podujatí gagov a na všetkých vládla vynikajúca atmosféra. Obecenstvo dlho nepúšťalo z javiska Zuzanu Kronerovú s jej vynikajúcou Shirley Valentine, Radošincov s Kronikou komika, či ostravské Bílé divadlo s grotesknou skratkou absurdity života Ty, ktorý lyžuješ. Teatro Tatro dvakrát po sebe s úspechom predstavilo Biancu Braselli, dámu s dvoma hlavami, rovnaký záujem bol však aj o amatérske divadelné súbory.
Riaditeľ festivalu Ján Fakla mal dôvod na spokojnosť. Na gagoch vyšlo všetko vrátane vrtkavého podjesenného počasia a obrovského množstva návštevníkov, ktorí hlavne v sobotu mesto doslova preplnili.
Šancu vyhnúť sa humoru nedostali ani tí, ktorí to cielene chceli. Ak nevyhľadávali žiadnu z divadelných scén, humor si ich našiel aj na ulici. V každom kúte mohol človek naraziť na pouličné produkcie, výstavy, veštice, klaunov či účastníkov rôznych tvorivých dielní. Humoru sa v Kremnici jednoducho nedalo uniknúť a potvrdilo sa, že je naozaj nákazlivý.