Len pätina ľudí si myslí, že investorov podporovať netreba.
Ekonóm Pavol Kárász zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že keby Slovensko neponúkalo rôzne stimuly, investorov by k nám prišlo omnoho menej. "Každá krajina má svoju stratégiu lákania zahraničného kapitálu. Keď by vytvorenie nového pracovného miesta stálo napríklad milión korún, štát by dal ako dotáciu 250-tisíc a investor 750-tisíc, je to pre štát dobrý biznis, lebo zamestnaný človek bude odvádzať dane, peniaze do fondov, nebude brať podporu v nezamestnanosti," hovorí Pavol Kárász.
Prilákať investorov sa nesnaží len Slovensko - robia to aj Poliaci a čiastočne Maďari i Česi - a krajiny sa predbiehajú v tom, kto poskytne investorovi lepšie podmienky.
Stimuly pre investorov najviac odmietajú voliči KSS a HZDS. Na druhej strane stoja voliči SDKÚ a Slobodného fóra. Asi osem percent voličov týchto strán odmieta štátnu podporu zahraničným investíciám, no podstatná väčšina je za a len malá časť z nich nevie zaujať stanovisko.
Pavol Kárász hovorí, že štátna podpora tu bola aj za predchádzajúcich vlád, len v inej podobe. Pri privatizácii domácimi podnikateľmi štát predával firmy za nízku cenu. "Z určitého hľadiska by mohol niekto povedať, že domácich podnikateľov vtedy vláda stimulovala v rámci veľkej privatizácie." (rf)