O výhodnosti príchodu zahraničných investícií ľudí presvedčili médiá a najmä neformálne informačné kanály.
Zahraničnú investíciu len veľmi málo z nich vníma cez ekonomické ukazovatele. Ich názor väčšinou ovplyvní pohľad do peňaženky.
"Ak človek aj nerobí v zahraničnej firme, dozvie sa napríklad od kamaráta, aké sú platy vo Volkswagene, alebo v U. S. Steel. Z pohľadu respondentov ide skoro vždy o to, aké príjmy majú ľudia, čo v takých podnikoch pracujú," hovorí sociológ Pavel Haulík z MVK.
Tretina ľudí si myslí, že životná úroveň v regióne sa príchodom zahraničného investora nemení a 4,1 percenta ľudí je dokonca presvedčených investor, že životná úroveň sa po príchode investora zníži. Myslia si to ľudia s nižším vzdelaním, vyše osem percent nezamestnaných a vyše deväť percent ľudí so základným vzdelaním.
Ekonómovia nepochybujú, že zahraničné investície životnú úroveň zvyšujú. Pavol Kárász zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že doterajšie skúsenosti jednoznačne potvrdzujú - kam príde zahraničný investor, tam je vyššia mzda. A kto má vyššiu mzdu, tomu sa zvyšuje životná úroveň.
Podľa Kárásza je problém v rozložení zahraničných investícií. Nie sú tam, kde je najvyššia nezamestnanosť a najnižšie mzdy. "Ich príliv má určite pozitívny efekt na hospodársky rast, aj na rast priemernej mesačnej mzdy."