Aj od absolventov vyžadujú v zahraničí odporúčania - aspoň z letných brigád. Zamestnávatelia majú záujem skôr o tých, ktorí sa aj počas štúdia snažili pracovať. FOTO - PAVOL FUNTÁL
Končia sa prázdniny. Pre tých absolventov stredných škôl, ktorí sa nedostali na vysoké, to boli možno posledné prázdniny v živote. Niektorí sa poistili a hneď po skončení školy podnikli kroky, aby sa v septembri nemuseli zaradiť medzi nezamestnaných, iní hodili starosti za hlavu a užívali si. Teraz sa však zobudili a začali rýchlo hľadať prácu. Aj keď pracovné pozície vhodné pre absolventov sa nájdu aj u nás, mnohých mladých lákajú príležitosti v zahraničí. Veľmi populárne sú pozície au-pair.
"To je pre maturantov najlepšia možnosť, pretože takto je o nich aspoň do určitej miery postarané. V septembri pociťujme zvyčajne veľký nápor, mnohí sa spamätali až teraz a chcú ísť do zahraničia hneď," hovorí Zuzana Karpinská riaditeľka sprostredkovateľskej agentúry SAPA. "Tých, čo vedia dobre po anglicky sme schopní umiestniť do dvoch týždňov a tí, čo sa prezieravo prihlásili už v máji, sú už umiestnení."
Podľa Zuzany Karpinskej sú na tom najlepšie tí s "dobrou angličtinou", majitelia vodičských preukazov, ktorí sú ochotní šoférovať, alebo tí, ktorí napíšu dobrý list rodine. "Kandidáti na au-pair píšu rodine do neznáma list, v ktorom by malo byť uvedené , prečo chcú byť au-pair a čo už skúsili. Tí, čo ho napíšu dobre, sú rýchlo umiestnení," vysvetľuje Karpinská.
Kandidáti na au-pair musia rátať s tým, že súčasťou ich povinností budú aj ľahké domáce práce - pomer medzi starostlivosťou o deti a upratovaním sa líši podľa rodiny. Veľmi obľúbené sú au-pair pobyty v Spojených štátoch - zárobky sú zaujímavé (až 556 dolárov za mesiac), ubytovanie,
poistenie a strava sú zadarmo, a kandidát dostane aj príspevok na jazykovú školu na celý rok. Na úvod prejdú vybratí uchádzači školením o kultúrnych špecifikách.
Práca au-pair nie je vyhradená iba pre dievčatá - chlapcov preferujú často rodiny s chlapcami. Asi 5 percent umiestnených au-pair sú príslušníci "silnejšieho pohlavia".
Ďalšou možnosťou pre najmladších absolventov je aj práca v hoteloch a reštauráciách. Najvýhodnejšie pre nich je vybrať si týždňový kurz barmana, alebo čašníka, na konci ktorého im škola nájde zodpovedajúce pracovné zaradenie. V hoteloch však môžu nájsť prácu aj bez predchádzajúceho kurzu, alebo pracovnej skúsenosti v odbore. Možnosti sú rôzne - chyžné, čašníci, nosiči, aj pomocníci v kuchyni.
Na miesta barmanov a recepčných chcú zvyčajne trošku starších. Ale vždy sa vyžaduje aj odporúčanie - aspoň z brigády. "Každý chce vidieť, že uchádzač je pracovitý, že ani cez prázdni-ny nezaháľal. Že vie, že v práci treba pracovať a poslúchať šéfa," usmieva sa Zuzana Karpinská.
Aj medzi absolventmi vysokých škôl sa nájdu takí, ktorí si povedia: doteraz som študoval, teraz sa chcem zdokonaliť v jazyku a spoznať iné prostredie. Tí sa už môžu uplatniť aj v náročnejších profesiách - napríklad v kuriérskych službách.