BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda sa môže spoľahnúť na podporu poslancov ANO, ktorí sa postavili proti predsedovi strany Pavlovi Ruskovi. Včera mu to na Úrade vlády oznámili Ľubomír Lintner a Jirko Malchárek. Dzurinda spoluprácu s nimi víta a považuje ju za kľúčovú.
Rusko hovorí o "vydieraní" pred dnešnou republikovou radou ANO a trvá na tom, že on a jeho strana sú súčasťou koalície. Premiér sa zatiaľ s Ruskom nestretol, a zrejme to ani neplánuje. Neodpovedal mu ani na jeho žiadosť, aby odvolal ministrov Zajaca a Tótha. Tí sa prihlásili k Lintnerovej a Malchárkovej iniciatíve a premiér im vyjadril podporu.
Rusko iniciatívu vníma ako pripravený scenár a Dzurindovu "snahu vylúčiť z rokovaní celú ANO". Hnevá ho aj, že ministerstvo hospodárstva dnes "riadi SDKÚ, ktorej neprislúcha".
Rusko dokonca naznačil, že pri jeho odvolaní z funkcie ministra nešlo o jeho zmenky za 100 miliónov, ale o miliardové privatizácie teplární a elektrární pod vedením Ivana Mikloša. Podobne kriticky voči vládnej koalícii sa včera vyjadril aj opozičný Smer.
Lintner predpokladá, že ich skupina poslancov sa aj formálne stane súčasťou koalície SDKÚ, KDH a SMK, ktorá uzná ich právo navrhnúť nového ministra hospodárstva. Požiadal už aj premiéra, aby mohli konzultovať program najbližšej schôdze parlamentu.
To všetko nasvedčuje tomu, že dobrovoľný alebo vynútený odchod Pavla Ruska a jeho ANO do opozície sa blíži. Predseda KDH Pavol Hrušovský už v stredu vyhlásil, že Pavol Rusko nie je jeho koaličným partnerom.
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že počet poslancov ANO verných Ruskovi sa vyvíja v jeho "výrazný neprospech". Myslí si, že so skupinou okolo Lintnera sa bude ďalšie fungovanie vlády "dať zvládnuť".
Deklaráciu o podpore vlády podpísali okrem Malchárka a Lintnera aj poslanci ANO Peter Biroš, Stanislav Kropilák, Jozef Heriban, Rudolf Chmel, Jozef Elsner a nezávislý poslanec Anton Danko, pôvodne takisto za ANO.
Na dokumente však chýba vlastnoručný podpis Jozefa Elsnera. Pochybnosti o Elsnerovi sa šíria už niekoľko dní. Je v zahraničí a jeho asistent povedal, že by bolo vhodné počkať na jeho názor a "nerozhodovať o ňom bez neho".
Koalícia môže teda v tejto chvíli počítať so 65 poslancami, k väčšine jej chýba 11 hlasov. Musí ich hľadať medzi nezávislými, ale nemôže počítať s poslancami, ktorí sa hlásia k SF, HZD, ani s exkomunistom Hoptom.
Keďže účasť nezávislých poslancov na hlasovaniach býva neistá, opozícii sa naskytne príležitosť kedykoľvek zablokovať parlament a hlasovanie o zákonoch.
Už dnes čaká Lintnerovo krídlo zápas s Ruskom na republikovej rade strany. Ak sa však nepodarí presadiť mimoriadny kongres a odvolať Ruska z čela strany, Lintnerovej skupine nezostane zrejme nič iné, ako z ANO odísť a založiť novú stranu.
Autor: sp