Priaznivec Muktadu Sadra plače pred základmi spálenej kancelárie v Nadžafe. FOTO - REUTERS |
BAGDAD, NADŽAF - Americké predstavy o demokratickom Iraku sa každý deň otriasajú v základoch. Príjimanie irackej ústavy sa čoraz viac zamotáva a okrem nepokojných sunnitov sa začali prejavovať aj spory medzi šiítmi. Strieľajú po sebe a zapaľujú si úrady. Americký minister obrany Donald Rumsfeld včera oznámil, že do Iraku vyšle ďalších 1500 vojakov. Majú Iračanov strážiť počas októbrového referenda o ústave aj decembrových parlamentných volieb. To všetko v čase, keď sa väčšina Američanov pýta, na čo bola dobrá operácia v Iraku a kedy sa odtiaľ vrátia ich vojaci.
Včera v meste Kút našli telá 36 mladých mužov zrejme popravených výstrelom do hlavy. Je to ďalší signál, že bezpečnosť v Iraku je takmer nulová a krajinu ovládajú gangy.
Iracká ústava je vraj už kompletná a bude čoskoro schválená. Včera večer, pár hodín pred vypršaním v poradí už tretej lehoty na dokončenie dokumentu, to vyhlásil hovorca irackej vlády Laith Kúbba. Povedal aj to, že nie je nutné, aby ústavu schválil parlament. Vraj stačilo, že jej návrh tam už v pondelok doručili.
Podľa zdrojov citovaných agentúrou AP však jeho výroky naznačujú, že iracké frakcie sa nevedeli dohodnúť na texte ústavy. Pravdepodobne sa nepodarilo presvedčiť sunnitov, ktorí odmietali federatívne usporiadanie Iraku, aby dokument podporili. Kurdi a šiíti však majú v parlamente dosť hlasov na to, aby ním ústava prešla. Jej schválenie v referende je však už teraz ohrozené. Sunniti sa vyhrážajú, že ústava napísaná bez ich podpory povedie k občianskej vojne.
Problémy začína signalizovať aj doteraz pomerne pokojný šiítsky tábor. V stredu v noci prepukli ozbrojené zrážky medzi členmi Sadrových milícií a členmi Najvyššej rady islamskej revolúcie v Iraku (SCIRI), ktorá je jednou z najsilnejších irackých vládnych strán. Vyžiadali si šesť obetí. Priaznivci SCIRI podpálili kancelárie Sadrových ľudí v Nadžafe. Sadr, ktorý je odporcom ústavy, už zorganizoval dve silné povstania, ktoré mesiace zamestnávali amerických vojakov. Sadrovi sa podobne ako sunnitom nepáči model federatívneho usporiadania krajiny a tvrdí, že ústava by mala byť tvrdšia k bývalým členom vládnucej strany Baas. Tými sú zväčša sunniti.
Cieľom útokov sú aj Kurdi. Včera militanti zaútočili na kolónu prezidenta Iraku Džalála Talabáního. Kurdský politik v aute nebol, no zahynulo osem jeho ochrankárov.
Autor: mik