Líder KDH Pavol Hrušovský hovorí, že je to aktuálne až po vyčerpaní iných riešení. Predseda SMK Béla Bugár povedal, že je to vec dohody v koalícii, "inak nebudeme živiť témy opozície".
Opozícia by sa predčasným voľbám nebránila. Smer je pripravený o skoršom termíne volieb hovoriť, pretože vládnutie za pomoci skupiny nezávislých poslancov rozširuje priestor a podozrenia o kupovaní ich hlasov.
V ponovembrovej histórii Slovenska sa voľby konali najprv v júni, ale táto začínajúca sa tradícia bola porušená v roku 1994 na jar po odvolaní Mečiarovej vlády. Po polročnom fungovaní vlády Jozefa Moravčíka sa zaviedol septembrový termín volieb.
Snahám o predčasné voľby odolávajú politici, ale i občania. Dvakrát sa už hlasovalo v referende o skrátení volebného obdobia vlády, ale ľudia ho odmietli.
Ústava hovorí, že voľby sa musia konať v lehotách nepresahujúcich pravidelné volebné obdobie ustanovené zákonom a že poslanci parlamentu sú volení na štyri roky. Ak by chceli poslanci voľby skôr, musia si ich schváliť ústavným zákonom, ktorý musí získať aspoň 90 hlasov.
Politici sa o júnovom termíne volieb zmieňujú dlhé roky, ale súčasne tradične opakujú, že je to skôr úloha pre nový parlament.
Argument, že júnový termín je praktický pre prípravu rozpočtu, už dnes celkom neplatí. Existuje totiž viacročné plánovanie a východiská rozpočtu sú pripravené.
Politológ László ÖllŚs hovorí, že žiadna vláda nechce krátiť svoju účasť na moci a zvlášť má na to dôvody, keď sa o tejto téme začne hovoriť ku koncu jej funkčného obdobia. (sp)