Rusko sa netají tým, že na Markízu má stále vplyv - dokonca novinárom dáva ponuky, aby v nej pracovali. Niektorí akcionári v Markíze však nie sú veľmi nadšení problémami, ktoré im Rusko spôsobuje ako politik. Podľa neoficiálnych informácií už rokujú aj s inými budúcimi možnými investormi, ak rada Markíze licenciu nepredĺži.
Viacerých akcionárov nahnevali posledné Ruskove výroky, že s Františkom Vizvárym má dohodu, že ak odíde z politiky, podiel, ktorý mu predtým predal, mu vráti.
Členovia rady vylučujú akékoľvek politické tlaky. "Nás vôbec nezaujíma, či to bude politická téma, nás zaujíma zákon," povedal člen rady Peter Abrahám. Už dnes si však rada dala vypracovať viaceré právne analýzy, ako pri predlžovaní licencie postupovať. Môže z toho byť vážny právny problém.
Politici: Je to na rade
Keď Pavol Rusko hovorí, že "licenciu nám zoberú", naráža tým na vplyv Markízy na verejnosť a to, že politici si ho uvedomujú. Predseda SMK Béla Bugár súhlasí, že to bude veľká téma. "Vplyv ANO alebo Pavla Ruska cez Markízu na politiku je obrovský. Je to vplyv v prospech jednej strany."
Bugár na poznámku, že Rusko si myslí, že ostatní koaliční partneri mu chcú Markízu zobrať, povedal: "Paľo Rusko vždy aj v minulosti, keď bolo najhoršie, hovoril - musíme zachrániť Markízu. Tým straší."
Asi najvážnejší konflikt s televíziou malo KDH. Podpredseda strany a minister vnútra Vladimír Palko o televízii vyhlásil, že kope za mafiu. KDH s televíziou nekomunikuje.
Podpredseda Pavol Minárik verí, že rada bude rozhodovať striktne podľa zákona. "Vrátane toho, že bude vyžadovať transparentnosť vlastníckej štruktúry a záruku vyváženosti a pravdivosti vysielania."
SDKÚ odmietla odpovedať na otázku, či považuje spravodajstvo Markízy za objektívne. Aj ich strana sa podľa hovorcu Martina Maťka v minulosti už obrátila so sťažnosťou na radu.
Ako vyložiť zákon
Rada podľa zákona výslovne nesmie predĺžiť platnosť licencie v dvoch nepravdepodobných prípadoch - ak sa zmenil plán využitia frekvenčného spektra a ak je to nevyhnutné na dodržanie medzinárodných zmlúv.
Okrem toho zákon hovorí, že rada pri predlžovaní licencie skúma aj predpoklady zachovania plurality informácií alebo priehľadnosť vlastníckych vzťahov.
Právnici sa teraz sporia o to, či ak je niečo takéto porušené, môže rada licenciu nepredĺžiť. Niektorí hovoria, že nemôže, lebo napríklad za neobjektívne správy sú pokuty. Niektorí vrátane členov rady však tvrdia, že aj toto je dôvod na nepredĺženie licencie, obzvlášť, ak sa to neustále opakuje.
Ak by rada licenciu nepredĺžila, vysielateľ sa môže odvolať na Najvyšší súd, ktorý môže rozhodnutie rady zrušiť. Rada vtedy musí urobiť nové rozhodnutie a rešpektovať pritom názor Najvyššieho súdu. Niektorí už dnes hovoria, že o Markíze vlastne rozhodne Najvyšší súd.
Priehľadnosť vzťahov
Ak je pravda, čo Rusko priznal v médiách, že s Vizvárym má dohodu, podľa ktorej mu po odchode do politiky vráti Markízu, znamenalo by to, že Vizváry tento fakt zatajil rade. Podľa jej predsedníčky Valérie Agócs tým nebol porušený zákon.
Rusko sa okrem Markízy nikdy netajil ani vplyvom v denníku Národná obroda. Tento týždeň dokonca priznal, že zaňho mala platiť dlhy. Je pritom striktne zakázané, aby jeden majiteľ vlastnil televíziu a ešte nejaké iné médium.
Ak však jedno médium vlastní iná firma a druhé iná, hoci majú v orgánoch rovnakých ľudí, podľa Najvyššieho súdu to nie je žiadny problém. Rozhodol tak v minulosti.