Kauza prevodu tejto obrovskej sumy bola jedným z dôvodov na odvolanie Pavla Ruska z funkcie ministra.
Majiteľ firmy Ivan Pezlár v stanovisku pre TASR píše, že peniaze chce vrátiť aj s úrokmi.
Podľa Petra Papanka z ministerstva financií dostalo vedenie národnej agentúry kópie bankových výpisov, že spoločnosť Cassovia Bic dala platobné príkazy na vrátenie peňazí.
Agentúra síce vypísala tender na správcu peňazí pre program rozvoja podnikania, ale peniaze odišli víťazovi podozrivo rýchlo a proti pravidlám. Už odvolaný riaditeľ agentúry Ľudovít Balco navyše obišiel správnu radu, ktorá mala odsúhlasiť tender aj transakciu.
Rusko sa bráni tým, že podal trestné oznámenie. Má podozrenie, že ľudia blízki štátnemu tajomníkovi ministerstva hospodárstva Lászlovi Pomóthymu sfalšovali zápisnicu zo zasadnutia správnej rady agentúry.
Peniaze, ktoré agentúra poslala firme Cassovia Bic, pochádzajú z Európskej únie. Problémy s europeniazmi sa na Slovensku objavili už dávnejšie. V roku 2001 viedol škandál s rozdeľovaním europeňazí k odvolaniu vtedajšieho riaditeľa odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády Rolanda Tótha.
Vláda síce začiatkom roka schválila opatrenia na prehľadnejšie narábanie s peniazmi z únie, ale žiadatelia o príspevok tvrdia, že v praxi sa veľa nezmenilo.
Prieskum medzi žiadateľmi, členmi komisie a samotnými úradníkmi, ktorý robil odbor boja proti korupcii, upozornil na netransparentné zásahy ministrov do rozhodovania o projektoch, nejasný výber hodnotiteľov a zložité kritériá, ktoré sa stále menia.
"Ministri majú naďalej posledné slovo," hovorí Juraj Kerekeš zo Združenia miest a obcí Slovenska.
Autor: rf, haj