FOTO - ČTK |
Keď švédsky režisér Jan Hakanson v roku 1998 pripravoval inscenáciu Brechtovej hry Matka Guráž a jej deti v Mestskom divadle v Štokholme, prizval Ladislava Vychodila ako scénografa, hoci vedel, že sa blíži k osemdesiatke. Už predtým s ním naštudoval Dostojevského Zločin a trest, Kafkov Proces a Havlovu Asanáciu.
Nemýlil sa v odhade Vychodilovej divadelnej imaginácie. Polkruhová sivastočierna stena z pokrkvaného staniolu s jemne sa črtajúcou mapou európskeho priestoru, s projekciami visiacich obesencov, cválajúcich útočiacich jazdcov na koňoch, s pohybujúcou sa scénou a meniacimi sa svetelnými akcentmi so záverečnou krvavou škrvnou vojnového besnenia, poskytla priestor pre strhujúcu drámu. Nemožno sa čudovať, že táto Vychodilova a Hakansonova inscenácia bola hlavným programom pripomenutia si 350. výročia ukončenia tridsaťročnej vojny v Nemecku.
Málokto u nás vedel, že Vychodilovi sa dostalo cti, že bol scénografom Shakespearovej tragédie Romea a Júlie ako otváracieho predstavenia nového Národného divadla v Oslo v roku 1985. Tieto scénografické opusy sa zaraďovali medzi jeho spolupráce s Jozefom Budským (Tolstého Vojna a mier), Tiborom Rakovským (Brechtov Život Galilea Galileiho), Jozefom Palkom (Sartrov Diabol a Pán Boh), Aloisom Hajdom (Brechtov Muž ako muž), no najmä s Alfrédom Radokom.
Stretnutie s ním v roku 1962 bolo pre Vychodila celoživotne určujúce: odkryl mu možné a prekvapujúce myšlienkové asociácie, simultánnosť videnia, kontrastné protipostavenie prvkov a tvorbu nových významov s dominujúcou hereckou dramatickou akciou. Vrcholom, ku ktorému obaja dospeli, bola inscenácia Rollandovej Hry o láske a smrti: vtedy svetové divadlo malo svoje ohnisko v myšlienkovo bohatom obraze sveta dvadsiateho storočia v Komornom divadle v Prahe.
Ladislav Vychodil stihol vychovať tri generácie slovenských scénografiek a scénografov. Patril medzi stálice hviezdnej generácie, ktorej plodnosť a prínosnosť podnes pripomínajú Ladislav Chudík a Mária Kráľovičová. Vedel v sebe prepojiť rodnú Moravu, slovenské divadlo i svetové umelecké pôsobenie, no najmä vytrvať šesť desaťročí, ktorými naplnil svoj umelecký život.
Posledná rozlúčka s Ladislavom Vychodilom, ktorý zomrel 20. augusta vo veku 85 rokov, bude dnes o 10.30 h v Historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, pohrebný obrad bude o 13.00 h v bratislavskom krematóriu.
Autor: LADISLAV LAJCHA(Autor je teatrológ)