slého rádia v ruštine to má napraviť. Bielorusi však od radosti neskáču. Plán komisie podľa nich skôr zakrýva nečinnosť únie. Nepáči sa im ani to, že rádio nebude vysielať po bielorusky.
Tender na vysielanie vyhralo nemecké rádio Deutsche Welle, ktoré začne špeciálny 15-minútový program vysielať od prvého novembra. Od Bruselu na to dostalo 138-tisíc eur (5,3 milióna korún). Vysielanie by malo trvať najmenej jeden rok. Úradníci si od nového programu sľubujú zvýšenie informovanosti Bielorusov. Minsk na aktivitu komisie nereagoval.
V krajine autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka takmer vôbec neexistujú nezávislé médiá. Obyvatelia majú obmedzený prístup iba k niekoľkým nezávislým novinám.
Rádio DW by malo od pondelka do piatka vo svojich štvrťhodinových reláciách vysielať reportáže od korešpondentov priamo z Bieloruska. Vysielať by však malo na málo používaných krátkych vlnách.
Predstaviteľom demokratickej opozície sa tiež nepáči, že rádio dalo prednosť ruštine pred bieloruštinou. Podľa nich sa tým potláča národná identita. Tá po rokoch Lukašenkovej vlády naozaj trpí. Prezident napríklad zrušil tradičnú červeno-bielu zástavu a rád by obnovil Sovietsky zväz.
"Bolo by dobré, keby únia, ktorá podporuje národné jazyky, podporila za svoje peniaze aj vysielanie v bieloruskom jazyku," povedal rádiu Slobodná Európa Aleh Trusaj, predseda Bieloruskej jazykovej spoločnosti.
DW pritom napríklad vysiela už päť rokov na Ukrajine v ukrajinčine. Trusaj preto nevidí dôvod, prečo by to malo byť inak v Bielorusku.
Nezávislé rádio v bieloruskom jazyku možno predsa len pribudne. O jeho založení totiž uvažuje poľská vláda, ktorej vzťahy s Minskom sa za posledné týždne mimoriadne vyostrili.
Vyhradila na to už takmer milión zlotých (10 miliónov korún). Mohla by na to využiť rádio Zväzu Bielorusov v Poľsku, ktoré už dlhšie z finančných dôvodov nevysiela.