FOTO |
Najväčšiu akciu v dejinách krajiny organizuje a sponzoruje kenská vláda. Prvého zo sloních samcov uspali skoro ráno, aby bez stresu prekonal osemhodinovú cestu do nového domova. Ten je vzdialený 350 kilometrov na sever v národnej rezervácii Tsavo.
Zajtra ho bude nasledovať celá jeho rodinná skupina. Je to dôležité pre ich psychiku. Mladé slony totiž žijú v rodinách, ktorú vedú staré slonie samice. Dospelé samce však trávia väčšinu času osamote, vysvetlil hromadný presun stáda šéf slonieho programu Patrick Omondi.
V Shimba Hills žije asi 600 slonov, trojnásobok množstva ideálneho pre jeho plochu. Hrubokožce sa preto vydávajú do obývaných oblastí, ničia úrodu a zranili už aj ľudí.
V národný park Tsavo je domovom 10 397 slonov, čo je menej než polovica z 25 268, ktoré ho obývali v roku 1972. Tento katastrofálny úbytok spôsobili pytliaci, ktorí ich stáda zdecimovali v 80. a začiatkom 90. rokov minulého storočia. Pytliactvo sa podarilo obmedziť vďaka celosvetovému zákazu obchodu so slonovinou z roku 1989, ktorý spôsobil pokles cien tejto komodity. Silnejšia je aj ochrana lokalít, kde sa slony sťahujú.
Šesť vodcovských samíc dostalo na krk vysielačky, aby mohli monitorovať ich pohyb. Strážcovia ich tak môžu nasmerovať preč od fariem v okolí parku. Pomôže to zabrániť kolíziám s farmármi a roľníkmi v okolí Tsava, ktoré sú večnou hrozbou. Kenská populácia sa rozrastá a stále viac ľudí sa sťahuje do neobývaných oblastí, kde ešte môžu získať ornú pôdu. Často to však býva v blízkosti rezervácií. (čtk/ap)
Uspať, naložiť a previezť slona do 350 kilometrov vzdialenej rezervácie dá pracovníkom parku zabrať. Presun 400 slovnov sa začal včera a bude stáť 2,6 milióna eur.