Aké sú vyhliadky Spoločenstva nezávislých štátov? Ruský prezident Vladimir Putin to vie najlepšie. FOTO - TASR/AP |
Rozporov je medzi členskými štátmi už dnes tak veľa, že sa nedokážu zhodnúť ani na formálnom znení zdravice k 60. výročiu vzniku OSN.
Tú, na prípravnom stretnutí ministrov zahraničných vecí k summitu, ktoré sa konalo tento týždeň v Moskve, odmietlo podpísať Gruzínsko. Turkménsky predstaviteľ zasa vzniesol otázku na možnosť asociovaného členstva, čo by znamenalo faktické vystúpenie Ašchabadu zo zväzku postsovietských štátov.
"V Moskve zabili posledný klinec do rakvy SNŠ," písali ruské noviny po moskovskej schôdzke ministrov. Niektoré citovali nemenovaného ministra, ktorý cez prestávku novinárom povedal: "Cítil som sa ako na pohrebe."
Napriek tomu na summit do Kazane, hlavného mesta ruskej republiky Tatársko vraj prídu všetci prezidenti členských štátov. Kazaň zvoláva hlavy štátov SNŠ aj pri príležitosti svojho tisícročného výročia vzniku. Ak napätú atmosféru nezmiernia veľkolepé slávnostné akcie pripravované vedením mesta, nastane pravdepodobne ďalšie prehĺbenie už aj tak zásadných rozporov.
Kremeľ tesne pred summitom zrejme plánovane prostredníctvom rozhovoru svojho nemenovaného úradníka pre renomovaný denník Vremia Novostej oznámil koncepciu novej politiky voči bývalým satelitom. Podľa pozorovateľov rozhovor nemohol nikto z Kremľa poskytnúť bez jasného pokynu prezidenta Vladimira Putina a článok možno pokladať za programové vyhlásenie Moskvy.
Jadro spočíva v tom, že Rusko nemieni ekonomicky podporovať režimy, ktoré sa politicky odvracajú od starých priateľov a primkýnajú sa k Západu. Týmto "oranžovým demokraciám," ako sú Kremľom nazývané, Rusko už nebude predávať energetické suroviny za nižšie ceny, ako sú svetové.
"Nebol žiadny vplyv, boli len zbytočne utrácané peniaze a krádeže ruského plynu," charakterizoval doterajšie vzťahy Ruska k postsovietskym republikám anonym z Kremľa. Všetky noviny komentujú tieto slová ako jasný signál "neposlušným" štátom. Pre ekonomiky Ukrajiny, Gruzínska, ale i Moldavska by to totiž znamenalo totálny kolaps.
Práve tieto krajiny v poslednom čase SNŠ kritizujú a Ukrajina de facto pochovala ruskú ideu vytvorenia spoločného ekonomického priestoru, ktorá počítala s Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom. Naopak, Kyjev chce spolu s Gruzínskom, ale bez Ruska, vytvoriť spoločenstvo demokracií Baltsko-čiernomorsko-kaspického regiónu, ako protiblok SNŠ ovládanému z Moskvy. Zároveň sa tieto štáty snažia získať energetickú nezávislosť od Ruska.
Rokovali napríklad s Kazachstanom o položení vetví ropovodu mimo ruského územia cez Zakaukazsko až na Ukrajinu. No Rusko zrejme na summite v Kazani mieni oficiálne predniesť novú koncepciu a podľa riaditeľa Centra politických technológií Sergeja Michejeva budú mnohí šokovaní. "Rusko má páky na to, aby prinútilo kohokoľvek v postsovietskom priestranstve na vyššiu mieru lojality," povedal diplomaticky expert na vzťahy v SNŠ.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME