
Podľa ministrov financií a šéfov centrálnych bánk siedmich najvyspelejších priemyselných krajín sveta (G7) šance na ekonomický rast a prosperitu začínajú prevyšovať súčasné riziká. Predstavitelia G7 tvrdia, že signály posilnenia ekonomiky pochádzajú najmä zo Severnej Ameriky a Európy. Hlavné riziká svetovej ekonomiky sú sústredené v Argentíne a v Japonsku. Na snímke Reuters je americký minister financií Paul O‘Neill. (sita)
LONDÝN - Hlavný ekonóm Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) Willem Buiter požaduje, aby krajiny kandidujúce na vstup do Európskej únie boli čo najskôr prijaté do eurozóny. Buiter uviedol, že dvojročné čakanie na vstup do Európskej menovej únie po prijatí do Európskej únie by bolo pre desať kandidátskych krajín zbytočným a nákladným očistcom.
Prezident EBRD Jean Lemierre však v decembri uviedol, že skoré prijatie týchto krajín do eurozóny by bolo katastrofou. Bývalý šéf EBRD a súčasný výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu Horst Köhler apeloval na východoeurópske krajiny, aby svoje meny nezavesili na euro príliš rýchlo. Buiter však tvrdí, že Európska centrálna banka by mala zmeniť pravidlá a umožniť tak kandidátskym krajinám zaviesť euro ako paralelnú menu. (sita, reuters)