Premiér Mikuláš Dzurinda včera neodpovedal na otázku, či vyhovie žiadosti Pavla Ruska a odvolá ministrov Zajaca a Tótha. Podľa neoficiálnych informácií je už rozhodnutý ich neodvolať, hoci ich posty patria ANO. O krokoch Pavla Ruska a o tom, čo bude ďalej s koalíciou, sme sa rozprávali s predsedom KDH a parlamentu PAVLOM HRUŠOVSKÝM.
Ako hodnotíte posledné rozhodnutie Pavla Ruska, že sám neodstúpi z funkcie a jeho návrh premiérovi, aby odvolal dvoch ministrov za ANO?
Vývoj v ANO som pozorne sledoval. Poznám pána ministra Zajaca, je to môj priateľ a viem, že je to charakterný človek. V tejto chvíli to považujem za osobnú pomstu Pavla Ruska voči ľuďom, ktorí sa postavili proti praktikám, ktoré uplatňoval.
Chcete, aby premiér Ruskovi vyhovel?
Považujem za dôležité prerokovať to na koaličnej rade. Je to v širších súvislostiach.
Potom, ako premiér navrhol Ruskovo odvolanie, mnohí predpokladali, že ANO hneď odíde do opozície. Rusko však namiesto toho povedal meno svojho náhradníka a náhradníka za ministra kultúry. Ako keby sa rezortov nechcel vzdať. Prečo?
Evidentne nechce stratiť vplyv minimálne na rezort, ktorý veľmi dobre pozná. Vie, aké rozhodnutia sa tam dajú prijímať. Boli sme toho svedkami, keď sme sa dozvedeli o prevode viac ako jeden a pol miliardy korún. Bolo by poctivé, keby sa postavil k vyriešeniu problému principiálne. Uvedomuje si, čo je to odchod do opozície. Koaličný potenciál je prenesený aj do regiónov a na tejto úrovni stojí a padá existencia politickej strany. To, že sa Pavol Rusko dnes pokúša silou presadiť podporu v krajoch, je vyústením tohto jeho snaženia.
Myslíte si, že zostane v koalícii aj vtedy, keď premiér jeho návrh neprijme?
Pavol Rusko v utorok na koaličnej rade viackrát hovoril, že ANO chce mať koaličný potenciál a z toho vyvodzujem, že odchod do opozície neplánuje. Na druhej strane si kladiem otázku, kto je v tejto chvíli rozhodujúcim na to, aby vládna koalícia mohla ďalej pokračovať. Či poslanecký klub ANO, alebo politická strana a Pavol Rusko. Pre fungovanie koaličnej spolupráce dávam prioritu poslaneckému klubu, kde sú aj charakterní ľudia, ktorí si uvedomia svoju zodpovednosť. Situácia je mimoriadne zložitá a pre celú Slovenskú republiku vážna.
Vzhľadom na to, čo je v tejto chvíli známe o zmenkách, ale aj o novej kauze, chcete byť vôbec ešte ďalej v koalícii s Pavlom Ruskom?
S Pavlom Ruskom prestalo byť KDH v koalícii, keď sme požiadali premiéra, aby ho odvolal. V tejto chvíli chceme byť v koalícii s ľuďmi, ktorí dokážu podporovať túto vládu z parlamentnej úrovne. Je to prvýkrát aj politologicky, aj právnicky vážny problém. Máme uzatvorenú koaličnú zmluvu, kde zmluvným partnerom je strana, ktorá opierala svoj potenciál o poslanecký klub a ten dnes zmenil svoj postoj k strane. Tu budeme musieť hľadať úplne novú formu vládnej spolupráce.
Keď sa Lintnerovi a spol. nepodarí presvedčiť stranícke štruktúry, zrejme sa budú musieť nejako inak inštitucionalizovať a koaličná zmluva sa bude musieť otvoriť, nie?
Nevylučujem ani túto možnosť. Môže sa začať tvoriť nový poslanecký klub alebo zostane ten istý, ktorý je teraz - ANO. Jeho členmi môžu byť aj nečlenovia strany. Lebo viem, že niektorí deklarujú, že vystupujú zo strany, ale zostávajú členmi klubu. Toto môže byť platforma na spoluprácu zvyšku koalície s poslaneckým klubom.
Nebude to už smiešne? Neboli by lepším riešením predčasné voľby?
Predčasné voľby prichádzajú do úvahy až vtedy, keď sa vyčerpajú všetky možnosti na to, aby parlament fungoval a vláda vládla. Zatiaľ nič také nehrozí.
Premiér bude zrejme naďalej hľadať podporu medzi nezávislými. Súhlasíte s tým, aby hľadal podporu aj v HZDS?
Zatiaľ problém takto nestojí. V Národnej rade je viac ako 20 nezávislých poslancov, ktorí už niekoľkokrát prejavili pochopenie pre prijímanie zákonov. Podporu treba hľadať u poslancov vládnej koalície, ktorá vznikla na začiatku volebného obdobia a potom prípadne u iných poslancov, nie však v iných politických stranách. To by bola kvalitatívne iná situácia.
Mohli by to byť aj poslanci HZDS?
Poslanci HZDS individuálni alebo strany HZDS?
U čo i len jedného poslanca HZDS, aj keby hocijaký iný poslanec HZDS bol proti.
Neviem si to v tejto chvíli predstaviť.
Rusko hovorí, že KDH, SMK a SDKÚ sú z jedného vajca a vždy sa dohodnú. Čo vy na to?
Chápem súčasnú rozpoltenosť Pavla Ruska. Pamätám si na podobný problém, keď hrozil rozpad tejto vládnej koalície v čase, keď premiér navrhol odvolať riaditeľa NBÚ Mojžiša. Vtedy sa SMK a KDH postavili proti SDKÚ. Tam hrozila vážna koaličná kríza, bola ohrozená vláda. Takže tento jeho argument je asi taký presvedčivý ako vysvetlenie jeho zmeniek.