Vláda bez Pavla Ruska a väčšinovej podpory parlamentu nie je pre ekonomiku hrozbou, myslia si ekonómovia. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Odvolanie Pavla Ruska nemalo na slovenskú korunu významný dosah a dôvod na neistotu zrejme nebudú mať ani zahraniční investori. Zhodujú sa na tom slovenskí ekonómovia. Hoci koruna od utorka stratila zhruba 20 halierov oproti euru, bankoví díleri to pripisujú odvolávaniu ministra iba do určitej miery. Podobne ako v minulých týždňoch pokles hodnoty koruny určoval vývoj na susedných devízových trhoch, najmä poľského zlotého. Euro včera v závere obchodovania stálo 38,87 koruny.
Odolnejšia koruna
Ďalší vývoj na devízovom trhu bude podľa analytikov závisieť od toho, či vláda nájde dostatočnú podporu v parlamente. "Ak bude vláda schopná schváliť dôležité zákony ako štátny rozpočet, vplyv na korunu by mal byť krátkodobý, a nie veľmi dramatický," hovorí analytik Tatra banky Róbert Prega. Ak neistota potrvá dlhšie, zasiahne podľa neho pravdepodobne Národná banka Slovenska. Podľa Pregu by situácia zahraničných investorov nemala odradiť, tí sú na podobné scenáre aj zmeny vlád zvyknutí z iných krajín.
Podobný názor na reakciu koruny má aj guvernér centrálnej banky Ivan Šramko. "Je pozitívne, že peňažné aj devízové trhy sú čoraz nezávislejšie od takýchto problémov," povedal Šramko.
Hoci krátkodobo díleri pripúšťajú oslabenie meny na hranicu 39 korún za euro, dlhodobo predpokladajú skôr opačný vývoj. "Eventuálne oslabenie vidíme ako dobrý moment na nákup koruny. Vláda by mala získať dostatočnú podporu aj bez Ruska a očakávame, že koruna sa do konca tohto roka a v roku zhodnotí," myslí si analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.
Rusko investorom nechýba
Podľa Márie Valachyovej z VÚB je politická stabilita dôležitým faktorom na rozhodovanie investorov, doterajšie smerovanie Slovenska je pomerne silnou zárukou politickej stability. "Výmenu pána Ruska alebo menšinovú vládu nepovažujeme za negatívne signály pre investorov. Budovanie politickej kultúry môže byť, naopak, pozitívnym signálom. Predčasné voľby by mohli investori vnímať citlivejšie, najmä ak by novú vládu zostavil Smer s rizikom zmeny reforiem a podnikateľského prostredia."
Zmenu na poste ministra nevníma tragicky ani analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. "Investičný obraz Slovenska nezávisí od osoby pána Ruska. Dôležité je, aby bola rýchlo obnovená prevádzkyschopnosť ministerstva pri vyjednávaní s investormi. V prípade Enelu môže dôjsť k istému spomaleniu. Veľkí investori, ktorí požadujú investičné stimuly, môžu zneistieť, najmä ak existuje tvrdá konkurencia z okolitých krajín."
Ak si vláda dokáže zabezpečiť podporu v parlamente, očakáva Pätoprstý, že kurz by mohol do konca roka vzrásť na hranicu 37 korún za euro. Naďalej však budú pretrvávať regionálne vplyvy, dôležitý bude podľa analytikov najmä výsledok poľských parlamentných volieb 25. septembra.
(mk)
Ruskove záležitosti prevezme Mikloš
Po Ruskovi zostali v rezorte nedokončené dôležité akcie: privatizácia elektrární, politika investičných stimulov alebo problémy s výstavbou závodu Kia. Po poverení riadením rezortu ich bude riešiť minister financií Mikloš.
Podľa neho je dôležité vyvodiť trestnú zodpovednosť za čerstvú kauzu prevodu 1,5 miliardy korún z agentúry na podporu malých podnikov.
"Proces privatizácie elektrární je potrebné urýchliť a uskutočniť, ale nie za každú cenu. Musí to byť pre Slovensko výhodné a v súlade so súťažnými podmienkami," povedal Mikloš.
Chce sa venovať aj poskytovaniu investičných stimulov a bude riešiť kauzu pozemkov pod Kia, ktorú označil za neúnosnú. (jj)