Nevydarená Cibákova premiéra

Slovák Jozef Stümpel z Bostonu sleduje puk pri kolízii s Ivanom Novoselcevom (hore) z Floridy Panthers v prvej tretine zápasu NHL, v ktorom zvíťazil Boston 4:1. FOTO – TASR/AP

NEW YORK – Zámorská hokejová NHL pokračovala v piatok a sobotu devätnástimi stretnutiami, v ktorých sa predstavilo 20 Slovákov s bilanciou 12 bodov za 7 gólov a 5 asistencií. Strelecky sa najviac darilo Žigmundovi Pálffymu, ktorý strelil v Phoenixe už ôsmy hetrik v kariére, v drese Tampy absolvoval svoju premiéru v NHL Martin Cibák.

Ani Pálffyho trojgólový kúsok hosťom z Los Angeles na výhru vo Phoenixe nestačil. „Môj hetrik nič neznamená, pretože sme prehrali. Nepredpokladali sme, že stratíme štvorgólový náskok. Prestali sme hrať, preto sa to stalo,“ povedal slovenský kanonier kráľov. Z trojice Slovákov v tíme Phoenixu sa gólovo presadil Ladislav Nagy.

Stretnutie Buffalo – Ottawa rozhodol v poslednej minúte predĺženia obranca Jason Woolley a domáci tak predĺžili sériu zápasov bez prehry na päť. Slovák Miroslav Šatan sa gólovo presadil v presilovke a v posledných šiestich stretnutiach strelil už štyri góly.

V Minnesote koncertovali denverskí mladíci Radim Vrbata a Alex Tanguay (0:6), výborne im sekundoval veterán Adam Foot. Dvadsaťjedenročný Čech Vrbata dosiahol prvý hetrik vo svojej kariére v NHL. Švajčiarsky brankár David Aebischer získal druhý shutout v sezóne (piaty celkovo).

Ronald Petrovický, ktorý mal pôvodne bojovať vo výbere slovenského trénera Jána Filca proti Nemecku, dostal strelou zápästím a svojím štvrtým gólom v sezóne Flames do vedenia a aj jeho zásluhou Calgary ukončilo deväťzápasovú šnúru Vancouveru bez prehry. Vancouver sa snažil vyrovnať rekord klubu z roku 1977 – desaťzápasovú sériu bez premožiteľa. Ostrostrelci oboch klubov – domáci Markus Näslund i hosťujúci Jarome Iginla sa dvoma bodmi dostali cez dovtedy najproduktívnejšieho hráča súťaže Joa Thorntona z Bostonu.

Na vydarený prípravný kemp Martina Cibáka si spomenul tréner Tampy Joe Tortorella a rodákovi z Liptovského Mikuláša ponúkol premiéru v NHL. Proti Washingtonu sa 21-ročnému slovenskému centrovi nepodarilo presadiť a pripísal si iba dva mínusové body. Vo svojom debute, ktorý trval 14 minút a 20 sekúnd, okrem toho prehral všetkých päť vhadzovaní. Domáci po Fredrikovi Modinovi prišli o ďalšieho útočníka Vincenta Lecavaliera, ktorý si zranil členok a bude týždeň pauzovať.

Domáci hráči Ottawy dvakrát eliminovali náskok lídrov NHL z Detroitu (2:3) zásluhou 21. gólu Mariána Hossu a presnej strely Daniela Alfredssona po prihrávke Zdena Cháru. Skúsený ruský útočník Sergej Fiodorov, ktorý dvoma gólmi prekročil métu 350 gólov v NHL, však dostal hostí do tretice do vedenia, a to definitívne.

Zahanbujúcu prehru St. Louis s Philadelphiou (0:5) opísal tréner Joe Quenneville slovami: „Bol to súboj mužov s malými chlapcami. Celé to bolo trápne, nemám k tomu čo viac povedať.“ Pavol Demitra v drese domácich si pripísal až tri mínusové body, naopak, brankár hostí Roman Čechmánek už tretie čisté konto v tomto ročníku. Hosťujúci Keith Primeau zaznamenal 300. asistenciu v kariére.