
Halle Berryová na prezentácii filmu Monster‘s Ball. FOTO - REUTERS
Tretina medzinárodného filmového festivalu Berlín je už za nami. Program pozostávajúci z vyše 400 filmov môže súčasne v 28 kinosálach sledovať až 8000 divákov! Bohužiaľ, doteraz však najmä v súťaži nebolo veľmi na čo pozerať. Zatiaľ čo v Benátkach sa vlani podarilo Barberrovi dať dohromady hneď dve výborné súťažné sekcie, tu v Berlíne to podľa kvality filmov zatiaľ veľmi nevyzerá na festival kategórie A.
Z priemeru vystúpil film Monster‘s Ball, v ktorom sa rasistický dozorca z cely smrti zaľúbi do vdovy po mužovi, ktorého viedol na elektrické kreslo. V úlohe manželov sa predstavili Halle Berryová a spevák Puff Daddy. Všetci vyzdvihovali Berryovú, ktorá prišla film osobne podporiť, oveľa lepší výkon však podal Thornton.
Po výbornom Chlebe a tulipánoch, ktoré boli uvedené na MFF Bratislava, bol sklamaním režisér Soldini s novinkou Horiaci vo vetre. Slabinám scenára nepomohli ani českí herci, ktorí svoje úlohy dosť prehrávali. Hlavnú úlohu hral Ivan Franěk, ktorý už 12 rokov žije v Paríži. Vďaka Soldinimu však v súťažnom filme aspoň na chvíľu zaznela i slovenčina. Konkrétne z úst Zuzany Mauréry.
Prvé osvieženie prišlo až v sobotu - komédia Francoisa Ozona 8 žien s hviezdnym obsadením. Bola radosť pozorovať na plátne Catherine Deneuveovú, Isabelle Huppertovú, Emmanuelle Beartovú, Fanny Ardantovú, Virginie Ledoyenovú či Danielle Darrieuxovú. „Pôvodne som chcel nakrútiť remake filmu Georgea Cukora Ženy,“ povedal Ozon. „Zistil som však, že práva naň pred pár rokmi kúpili Julia Robertsová a Meg Ryanová.“ A tak napokon režisér siahol po hre Roberta Thomasa. Táto komorná divadelná komédia napísaná v duchu Agathy Christieovej sa celá odohráva v jednom dome na francúzskom vidieku. Pán domu leží ráno v posteli s dýkou v chrbte.
Podozrivých je všetkých osem žien z jeho domácnosti - manželka, sestra, dve dcéry, švagriná, svokra, kuchárka a slúžka. Film občas trochu strácal tempo, ale vyvážili to výborné gagy a skvelé využitie starých populárnych pesničiek, ktoré naspievali jednotlivé herečky ako akési monológy svojich postáv. Film mal nedávno premiéru vo Francúzsku a po prvom dni ho videlo o šesťtisíc divákov viac než Améliu z Montmartru.
Okrem Ozona je výborný aj súťažný írsko-anglický film Sunday Bloody Sunday. Mladšia generácia možno pozná rovnomennú pieseň U2, ale už menej udalosti, ktoré sa odohrali takmer presne pred 30 rokmi v írskom meste Derry. Anglická armáda tam zabila 13 účastníkov pochodu na podporu občianskych práv. Režisér Paul Greengrass a scenárista Don Mullan napísali otvorený scenár, na ktorom potom spolupracovali účastníci pochodu a štyria britskí vojaci z druhej strany barikád. „Pokúsili sme sa rekonštruovať, čo sa vtedy naozaj stalo,“ povedal režisér. „Neustále diskutujeme o počiatku problémov v Severnom Írsku,“ dodáva scenárista a autor knihy Očitý svedok Krvavej nedele Don Mullan. „Tento deň mal katastrofické dôsledky na vzťahy medzi katolíkmi a protestantmi, Londýnom a Dublinom. Na jeho konci stovky mladých mužov vstúpili do IRA.“
V sobotu mal na Berlinale prezentáciu i MFF Karlovy Vary. V kuloároch sa šuškalo, že by sa tam mohol stretnúť Petr Forman (hral v Horiaci vo vetre) a Miloš Forman (okrem novej verzie Amadea má v Berlíne v Retrospektíve i Čierneho Petra). Napokon sa však neočakávane objavil osobne riaditeľ Berlinale Kosslick.
Autor: MIRO ULMAN(Autor je člen programovej komisie MFF Bratislava, akreditovaný za SME)