ctva v dobročinných organizáciách. A to napriek tomu, že Margaret bola podľa svojich priateľov mimoriadne inteligentná a schopná.
V 60. a 70. rokoch bola centrom pozornosti spoločenských rubrík časopisov na celom svete. Verejnosť privádzalo vtedy do vytrženia, že sa nechala vyfotografovať v nočnom klube s pohárom šampanského. A to ešte predtým, ako vzala do druhej ruky cigaretu - a dala sa vyfotografovať aj s ňou.
Okolo princeznej vypukla prvá ústavná kríza už počas jej mladosti. V 14 rokoch sa zoznámila s kapitánom Peterom Townsendom, hrdinom bitky o Britániu. Vzťah s rozvedeným mužom sa neskoršie zmenil na lásku. Kráľ princeznej vraj naznačil, že dostane povolenie na sobáš, keď bude mať 25 rokov.
Kráľ však zomrel a ministerský predseda Anthony Eden princeznej povedal, že časť vlády podá demisiu, pokiaľ by si chcela zobrať rozvedeného muža. Keby si Townsenda zobrala, prišla by o nárok na trón, postavenie v rodine a musela by asi odísť do vyhnanstva. Princezná podľahla a v októbri 1955 oznámila, že si Townsenda nezoberie.
Po čase sa zoznámila s Antonym Armstrongom-Jonesom a v roku 1959 sa zasnúbili. Bolo to dva mesiace potom, čo jej napísal Townsend, že sa chce druhýkrát oženiť.
Margaretino manželstvo sa najskôr vyvíjalo dobre. Neskôr začali každý žiť po svojom. Tlač po odlúčení v r. 1973 uvádzala v súvislosti s Margaret celý rad mužov, od Micka Jaggera, cez komika Petera Sellersa, až po záhradného architekta Rodyho Llewellyna.
V roku 1978 sa Margaret stala prvou členkou najužšej kráľovskej rodiny za 400 rokov, ktorá sa rozviedla. (čtk)