
Sarah Sillerová drží portrét svojho manžela, požiarnika Stephena Sillera, ktorý zahynul pri teroristickom útoku na budovy dvojičiek. Rodiny obetí útoku protestujú proti kompenzačnému balíku, ktorý ponúkla vláda.
FOTO - TASR/EPA
Asi 1300 ľudí sa rozhodlo žalovať mesto New York kvôli teroristickým útokom. Sú to napríklad požiarnici, ktorí tvrdia, že nemali kvalitné dýchacie prístroje. Alebo obchodníci, ktorým padajúce dvojičky zničili obchodíky. Spolu môžu od mesta získať 7,18 miliardy dolárov.
„Nikdy som nemal problém v dyme vybehnúť zopár poschodí, ale vtedy som ledva dýchal. Čo keď sa o pár rokov ukáže, že mám rakovinu pľúc,“ tvrdí požiarnik Palmer Doyle. Podľa americkej agentúry AP žaluje New York na 10 miliónov dolárov.
Američania majú dve možnosti, ako žiadať odškodné za 11. september. Môžu žalovať mesto, aerolínie či správcov dvojičiek. Alebo čakať na peniaze od federálneho kompenzačného fondu. Všetci teraz počítajú, čo je výhodnejšie.
Koľko stojí život? Ako ktorý
Väčšina rodín obetí sa rozhodla pre federálny kompenzačný fond. Je to zvláštny projekt - vláda vymyslela pomerne komplikovaný spôsob, ako prepočítať ľudskú stratu na doláre. Kto však chce peniaze, musí splniť základnú podmienku: nikoho nežalovať.
Najprv sa odhadne, koľko by človek počas svojho života zarobil, keby nezahynul pri atentáte. To znamená, že rodina bankára dostane oveľa viac ako napríklad rodina upratovača. Od tohto čísla sa potom odpočítajú ostatné príjmy - napríklad životná poistka či sociálne prídavky.
Každý teda dostane odlišný výsledok. Priemer je asi 1,65 milióna dolárov. Kritici tvrdia, že systém je nespravodlivý, pretože sú ľudia, ktorým po spočítaní vyšla nula.
Niektorí sa vzbúrili. „Jednoducho nemôžem prijať myšlienku, že pre federálnu vládu môj manžel a brat neznamenali nič,“ povedala podľa časopisu Newsweek Maureen Halvorsonová na stretnutí s Kennethom Feinbergom, šéfom fondu. „Nikto nedostane nulu,“ bráni sa Feinberg.
Súd alebo fond?
Ľudia stoja pred dilemou. Majú riskovať dlhý a neistý súd alebo čakať na peniaze z fondu?
Je to ako lotéria. Ak sa rozhodnú pre peniaze z fondu, musia sa navždy vzdať práva na súd. V tejto chvíli však ešte nevedia, koľko od vlády dostanú.
Požiarnik, ktorý sa bojí rakoviny pľúc, si vybral žalobu. Rakovina sa nemusí prejaviť okamžite. Z fondu by teraz príliš veľa peňazí nedostal, ale neskôr môže vysúdiť až 10 miliónov.
Ľudia, ktorých zasiahol 11. september, boli ešte pred pár mesiacmi najväčšie hviezdy. Američania ich ľutovali, celebrity im hrali koncerty, prezident sa za nich modlil. Teraz sa to zmenilo.
„Skutočne cítime váš zármutok, ale musíme cítiť aj vašu chamtivosť,“ napísal neznámy človek Stephenovi Pushovi. Push stratil manželku a spolu s ostatnými rodinami založil organizáciu, ktorá žiada spravodlivejší systém. „Ak ti 1,6 milióna nestačí, tak sa smaž v pekle,“ odkázal mu ďalší.
MICHAL FRIŠ