Roger Federer potvrdil prvenstvom v Cincinnati, že je pripravený obhajovať vlaňajší titul na poslednom grandslamovom turnaji US Open v New Yorku. Švajčiarsky tenista je na čele svetového rebríčka nepretržite od februára 2004. FOTO - TASR/EPA
Zatiaľ čo Ruska Maria Šarapovová len tento pondelok zasadla na ženský svetový tenisový trón, aktuálny líder mužského poradia Roger Federer je na ňom nepretržite už 82 týždňov. Iba šesť hráčov pred ním bolo na poste jednotky dlhšie. Švajčiarsky tenista má však stále len 24 rokov a ešte do konca tejto sezóny môže dostihnúť Američana Andreho Agassiho, ktorý vydržal na vrchole 101 týždňov. Na rekordéra Peta Samprasa (USA) s 286 týždňami na čele rebríčka by sa teoreticky mohol dotiahnuť v roku 2009.
Roger Federer si upevnil vedenie vo svetovom renkingu minulotýždňovým prvenstvom na turnaji série Masters v Cincinnati, vo finále zdolal domáceho favorita Andyho Roddicka 6:3, 7:5. Pritom rodák z Bazileja štartoval na svojom prvom turnaji po piatich týždňoch od titulu vo Wimbledone. "Skvelý návrat a ideálna príprava na nadchádzajúci US Open," hodnotil víťaz svoj štart v Cincinnati. Federer vyhral posledných 22 finálových zápasov, v ktorých nastúpil. Tohto roku je to už jeho deviaty víťazný turnaj a v 67 zápasoch našiel iba troch premožiteľov - Rusa Marata Safina v semifinále Australian Open, Francúza Richarda Gasqueta vo štvrťfinále turnaja v Monte Carle a Španiela Rafaela Nadala v semifinále Roland Garros.
"Pred finále som si myslel, že mám celkom dobrú šancu na víťazstvo," vravel po nedeľňajšom zápase Roddick, ktorý má s Federerom teraz už pasívnu bilanciu 1:10. "Ale opäť bol lepší. Jeho forhend nemá páru, je dobrý v dlhých výmenách a v rozhodujúcej chvíli zahrá nechytateľnú loptičku. Nehral síce vynikajúci tenis ako napríklad minulý mesiac vo finále Wimbledonu, ale tie možnosti, čo mi dal, som nevyužil."
Federer ťahá sériu 18 víťazstiev, po Rolnad Garros vyhral trávnaté turnaje v Halle, vo Wimbledone i na tvrdom povrchu v Cincinnati. V rebríčku Entry pre nasadzovanie má priepastný náskok vyše 2600 bodov pred druhým Nadalom. "Napriek tomu však nie je ešte isté, či na konci roka skončím ako jednotka. Nadal urobil tohto roku výrazný výkonnostný vzostup a ja v najbližších týždňoch obhajujem množstvo bodov. Takže stále musím byť koncentrovaný, aby som ustrážil pozíciu na čele," doplnil švajčiarsky tenista. Už dávnejšie sľúbil, že v septembri nastúpi aj v Davisovom pohári, aby v baráži pomohol udržať reprezentáciu helvétskeho kríža vo svetovej skupine.
Svetový rebríček založili v roku 1973, zo slovenských tenistov sa najvyššie dostal olympijský víťaz a finalista dvoch grandslamových turnajov Miloslav Mdečíř vo februári 1988 - na 4. miesto.
(on)
Tenisti na čele svetového rebríčka
(počet v týždňoch)
Pete Sampras (USA) 286
Ivan Lendl (USA) 270
Jimmy Connors (USA) 268
John McEnroe (USA) 170
Björn Borg (Švéd.) 109
Andre Agassi (USA) 101
Roger Federer (Švajč.) 82
Lleyton Hewitt (Austr.) 80
Stefan Edberg (Švéd.) 72
Jim Courier (USA) 58
Gustavo Kuerten (Braz.) 43