Štvorkajak (spredu) Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček, Róbert Erban vyhral nedávno na majstrovstvách Európy v Poznani zlato, na svetovom šampionáte tiež patrí medzi naše medailové nádeje. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V Komárne v pondelok podvečer "viazali" lode. Ústredný tréner slovenskej rýchlostnej kanoistiky Pavol Blaho ich potom pozbieral z juhoslovenského mesta, Trenčína, Bratislavy. Ešte v noci naštartoval mikrobus s prívesom smer Záhreb, dejisko 34. majstrovstiev sveta. Dovedna viezol dvadsať - predovšetkým kajakov a menej kanoe. Hodnota približne šesť miliónov. Osemnásť slovenských reprezentantov (15 mužov, tri ženy) odcestovalo včera ráno, tiež v mikrobusoch.
Pár dní predtým vyzdvihol Blaho úplne nový výstroj od špičkovej firmy. "Pre väčšinu je to jediná odmena za účasť na šampionáte. Aj pre tých, ktorí prinesú medaily," podotkol. Slovenská kanoistika nemá peňazí nazvyš, ani vzácny náklad lodí nie je poistený, ako by sa patrilo.
Loď a tisíc maličkostí
Procedúra "viazania" nie je žiadna maličkosť. Komárňanskí viacnásobní majstri sveta a Európy, v štvorkajaku aj z nedávneho kontinentálneho šampionátu v Poznani (koncom júna) - nakladali, pracovali, kontrolovali.
Loď nie je len skelet, patrí do nej tisíc maličkostí priamo šitých na miery pretekárov - sedačky, rôzne priečky. "Stačí zabudnúť drobnosť a môžu byť problémy. Zatiaľ sme vždy odišli tip-top. Sklerózu si pri nakladaní nemôžeme dovoliť. Ani nepozornosť či nesústredenosť. Je to prvý vážny dotyk s veľkými pretekmi," hovoril Michal Riszdorfer.
Starší z bratov Riszdorferovcov je štvornásobný majster sveta v štvorkajaku, dvojnásobný v dvojke. Európsky šampionát vyhral dvakrát v "štyráku", raz v debli.
Teda si idete po desiate zlato? skúsil som vymámiť prognózu, ktorú kajakári z duše neradi dávajú. "Ja som slabý štatistik, ale tuším ste to dobre zrátali," zahováral.
O prognózach opatrne
A odpoveď o cenných kovoch? "Kanoistika je šport v prírode, kde sa môže všeličo pritrafiť. Ale ak inak nedáte, tak jednu medailu si prinesiem." Pôjdete však v dvoch disciplínach - na 500 i 1000 m... "Ani jedna nemá prednosť, ale opatrnejšie slovo nezmením. Poďme sa radšej baviť o lodiach," prehodil Michal na obľúbenú tému.
Jarunské jazero pri Záhrebe je prekrásne. "Máme ho radšej než trebárs poznanskú trať, je v krásnom prostredí. Ako je pekné, tak vie byť potvorské. Zvykne fúkať protivietor, čo nám nevyhovuje. Vraj ho bagrovali, ale pamätám si na nepríjemné riasy. Ak sa o ne zachytíte, ste v háji aj s celou snahou a prípravou," popisoval Riszdorfer.
Kouč Blaho dal vyrobiť zvláštne malé kormidlo, o ktoré sa ťažko niečo zachytí, pripomenul som. "Skúšali sme s ním jazdiť minulý týždeň na krátkom sústredení v Račiciach. Ťažko sa s ním riadi loď. Chodili sme cik-cak, namiesto kilometra o päťdesiat metrov viac. To chýba. Radšej riskneme osvedčené," povedal Michal a poklepal po jednej z lodí, hoci tie už dávno nie sú z dreva.
Nemci a Maďari možno zmenia zostavy
V Záhrebe získal vdeväťdesiatom deviatom s Jurajom Bačom titul majstra Európy v debli. Erik Vlček spolu s Richardom Riszdorferom v tom istom roku na Jarune juniorský titul majstrov sveta. Obaja pôjdu s Michalom Riszdorferom a Róbertom Erbanom v zlatej káštovorke z Poznane. Spolu v debli na 500 m. V ňom im v Poľsku ušiel bronz o kúsok.
Najmladší z komárňanského štvorkajaku pri záhrebskej spomienke tiež z poverčivosti poklepal na loď.
"Je to pekné miesto. Samozrejme, lepším prípadom je kvalifikovať sa už vo štvrtok priamo v oboch disciplínach, v piatok mať pokoj. Dve jazdy za deň sa dajú zvládnuť naplno. Minule ste sa pýtali, či by som neskúsil i singel. Tri jazdy si predstaviť skutočne neviem. To robia iba skutoční majstri," rozmýšľal Vlček.
Erik je síce mladý, ale už skúsený. "V káštvorke je sila v Európe, ale nikde nie je napísané, že Maďari alebo Nemci nastúpia v úplne inom zložení. Neurobili by to prvý raz. V kádvojke je konkurencia širšia, predpokladám napríklad silnú Austráliu. V Poznani nám s Ričim ušla medaila o fúz, radi by sme ho teraz odstrihli," naznačil ambície. Podotkol to, čo Michal Riszdorfer - obe disciplíny považuje za rovnocenné.
V poznanskej forme
Nakladaniu šéfoval tréner Tibor Soós. Poťahoval z obľúbenej cigary. Máte ich pripravené aj na zvláštne príležitosti?
"Som od nich závislý. Vždy sa nájde dôvod - potiahnuť si, keď sa darí, bafnúť si, ak to nevyjde. Ale mám na ponúknutie, na oslavu." Koľko? "Dosť. Sme rýchli, za mesiac sa veľa nezmení. Chlapci sú v poriadku, v poznanskej forme. Čo, pravdaže, neznamená, že niekto nemôže byť ešte rýchlejší," vyhol sa aj tréner prognózovej odpovedi, hoci medailovú ambíciu nepoprel.
Kto by ju mal naplniť? "Najradšej - všetci," usmial sa.