FOTO
"Obchodík s CD a DVD nosičmi v centre Šanghaja čupí v tieni výškových budov. Sú vysoké, ale ešte stále nemajú na mrakodrapy štvrte Pudong, ktoré symbolizujú úspech mesta a celej krajiny. Za desať rokov v tomto meste vyrástlo tritisíc mrakodrapov. Sme najväčší, ukazujú Číňania a predvádzajú sa ako moderná veľmoc. V priebehu krátkeho času na to dostanú dve príležitosti. Najprv príde v lete 2008 olympiáda v Pekingu. V máji 2010 sa predvedie Šanghaj na svetovej výstave Expo.
Najnovšie U2 za 80 korún
Keď si v predajni vyberiete prvé CD, predavač pred vás naloží hŕbu cédečiek. Na rozdiel od trhoviska sa tu o cenách nezjednáva. Keď sa zastavia turisti z neďalekého päťhviezdičkového hotela (200 dolárov za noc), pri takých cenách sa im ani nebude chcieť. Nové U2 dostanete za 20 juanov, ani nie 80 slovenských korún. Rovnako stojí aj najnovší čínsky hip-hop alebo tradičná čínska hudba.
V Šanghaji sa dobre nakupuje tým, čo chcú šetriť aj rozhadzovať. Je to mesto konzumu a spotreby, kde na nákupnej promenáde na Nanjing Road ponúkajú všetko. Od Armaniho a najdrahších Rolexiek po lacný čínsky textil, aký nájdete v každom európskom meste.
V Číne je všetko najväčšie - bude aj Expo
Šanghaj už teraz sľubuje, že Expo bude niečo neobyčajné, grandiózne. Niečo, čo svetové výstavníctvo nezažilo. Areál bude mať historicky najväčšiu rozlohu zo všetkých výstav. Ukrojil si pre seba uprostred mesta takmer 5,3 štvorcového kilometra. Ak v japonskom Aiči odhadujú, že tohtoročné Expo navštívi okolo 15 miliónov návštevníkov, v Číne rátajú so 70 miliónmi. Hlavná téma výstavy znie: "Lepšie mesto, lepší život." Pozvánku dostane aj Slovensko, ktoré v Japonsku nevystavuje.
No v obchode s CD je zrejmé aj to, že Čínu čaká ešte veľa práce, aby splnila, čo pred Expom sľubuje. "Chce počas Expo 2010 presvedčiť svet, že to s ochranou intelektuálneho vlastníctva myslí vážne," hovorí profesor Čou Chan-min z prípravneho výboru Expa 2010. Nelegálne kopírovanie, krádeže svetových značiek a ich výrobkov sú v Číne také samozrejmé, že to odrádza mnoho spoločností od príchodu na miestny trh. Štátna moc dokáže ustrážiť poriadok na uliciach, drží na uzde disidentov a na internete filtruje slová ako ľudské práva. S pirátskymi CD a sotvérom si však poradiť nevie.
Čínske plánovanie funguje
Ináč Čína funguje už pekných pár rokov tak, že vedenie krajiny, teda komunistická strana, niečo naplánuje a napokon sa to aj splní. Napríklad výrobca počítačov Lenovo je dnes tretím najväčším producentom na svete a kupuje celé divízie od americkej IBM. Presne tak, ako si to naplánovali pred rokmi v akadémii vied a ako to schválil ústredný výbor strany.
Výstavu Expo, ktorá sa v Číne doteraz nekonala, začali plánovať začiatkom deväťdesiatych rokov. V roku 2002 Expo Šanghaju pridelili. Zatiaľ ide všetko podľa plánu, akokoľvek mesto na prvý pohľad pôsobí chaoticky. Na oboch brehoch rieky Chuang-pchu sa chystá najväčšie sťahovanie v dejinách mesta.
"Kým staré neustúpi, nové nemá kam nastúpiť," hovorí staré čínske porekadlo. Aby sa naplnila ušľachtilá idea celej výstavy o lepšom živote, zbúrajú veľkú mestskú štvrť. Na mieste, kde bude stáť areál Expa, je dnes husto zastavaná obytná štvrť s množstvom priemyselných podnikov. Ľudia tam bývajú v často svojpomocne postavených domoch z 50. a 60. rokov. Kvalita ovzdušia je najhoršia v meste.
Organizátori Expa obyvateľom už pripravili nový život. Ľudia budú bývať v nových domoch, priemyselné podniky dostanú na podnikanie lepšie pozemky. Dovedna ide o 17-tisíc domov a 50-tisíc obyvateľov. O 278 podnikov a 70-tisíc zamestnancov.
Lepší život aj pre domácich
Profesor Čou Chan-min z prípravného výboru vystupuje pôsobivo. A nie je to len brilantínou vo vlasoch, dobrým oblekom a výbornou angličtinou. Kladie sugestívne otázky, ktoré trápia väčšinu miest vo svete a ponúka riešenia.
Ako mestá obnovovať, aké by mali byť urbanistické plány? Čo pre mesto znamená, keď sa pôvodne poľnohospodárska pôda mení na priemyselnú, alebo obytnú? Ako organizovať dopravu? Ako žiť v meste, ktoré má okolo 17 miliónov obyvateľov a mení sa každým dňom?
Čínske sťahovanie
Profesor tvrdí, že po výstave by sa mal priestor výstaviska premeniť na akúsi vzorovú štvrť. S parkom a zeleňou, ktoré tomuto "biznis" mestu tak chýbajú, s múzeom a kultúrnym centrom, ktoré vznikne z čínskeho pavilónu. Ponad rieku postavia most pre peších, pod riekou vyrazia nový tunel pre linku metra, ktorá bude prepravovať počas najrušnejších dní výstavy státisíce návštevníkov.
No najprv sa musí uskutočniť monštruózny presun obyvateľov zo štvrte Bailianjing. Niečo také možno zorganizovať asi len v krajine, akou je Čína, kde ochrana osobného vlastníctva nemá tradíciu a preťažené súdy nedokážu rozhodovať v komplikovaných prípadoch demolácií, ktoré často sprevádzajú veľké protesty ich obyvateľov.
V Šanghaji však väčšina ľudí sťahovanie akceptovala. Súhlasilo 97 percent ľudí na východnom brehu a 74 percent na západnom brehu rieky. Najväčšia lodenica dostane ostrov, obyvatelia chudobnej štvrte mestečko, ktoré im postavia Taliani.
"Myslím, že ľudia odtiaľ dopadli veľmi dobre. Ich domy nemali žiadnu hodnotu a teraz dostanú úplne nové. Bývali tam ako sardinky. Ľúto je možno niektorým starým ľuďom, ale tak to v živote chodí. Dostali aj slušnú finančnú kompenzáciu. Byty majú v meste, na rozdiel od ľudí, čo museli ustúpiť výstavbe mestského okruhu a vysťahovali ich hodinu cesty od mesta," hovorí chyžná. V Číne sa nostalgia za starým nenosí.
Z parazita sa stala pýcha Číny
Ekonomické reformy, ktoré splodili čínsky trhový socializmus, zhmotňuje trblietavý príbeh Šanghaja, do ktorého sa akoby zázračne začal po roku 1979 vracať obchod, výroba a naozaj veľké peniaze. Vetu otca reforiem Teng Siao Pchianga "nie je nič zlé na tom byť bohatý" práve tam pochopili asi najlepšie. "Šanghaj je príživnícke mesto. Je to parazit. Je to mesto zločincov, utečencov a raj dobrodruhov," písala ešte v roku 1949, len rok po vzniku Čínskej ľudovej republiky komunistická tlač. S takou nedôverou hľadeli na mesto, v ktorom založili komunistickú stranu.
Dnes sa Čína Šanghajom pýši. Už je opäť kozmopolitný, tak ako v prvej polovici minulého storočia, keď tam svoje štvrte mali Briti či Francúzi. Šanghaj je dnes taký príťažlivý, že tam netreba nikoho volať. Je to aj liaheň čínskych politických špičiek. "Ten, kto dokáže riadiť toto mesto, môže riadiť celú zemeguľu," myslí si český sinológ a podnikateľ Lukáš Havlíček, ktorý tu žije niekoľko rokov. (mch)
Hodiny odpočítavajú čas do začiatku čínskeho Expa. Šanghajčanom sľubujú lepší život. FOTO PRE SME - LUKÁŠ HAVLÍČEK
Autor: MAREK CHORVATOVIČ, Šanghaj - Bratislava