ROŽŇAVA - Už štyri mesiace nekontrolovane vytekajú banské vody z Mária bane pri Rožňave. Riešením by bolo zaradiť ju do útlmového programu rudného baníctva. Mária baňa v ňom už raz bola, ale pre neuhradené záväzky bola z neho vyškrtnutá.
Životné prostredie v podmienkach na vypúšťanie banských vôd síce stanovilo ich pravidelný monitoring, ako aj vybudovanie odberného objektu a lapača škodlivých látok, nič z toho sa však dosiaľ neurobilo.
Podľa Milana Husára, pracovníka regionálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja, požiadajú opäť ministerstvo hospodárstva o zaradenie bane do útlmu a pokúsia sa získať peniaze na odstraňovanie negatívnych následkov baníctva aj z eurofondov.
"Baňa bola majetkom spoločnosti Želba Spišská Nová Ves, ktorá skončila v konkurze. Povrchové objekty kúpila firma Rudohorská investičná, dobývacie práva však zostali úpadcovi," vysvetľuje František Kardoš, primátor Rožňavy.
"Rozhodnutia štátnych orgánov o podmienkach likvidácie bane a vypúšťania banských vôd nemal kto uskutočniť. Úrady síce papierovo robili, čo mohli, ale bez výsledku," hovorí primátor.
Podľa Zuzany Kollárovej, správkyne konkurznej podstaty spoločnosti Želba, nemá firma žiadny majetok, odborných pracovníkov ani prostriedky na rozsiahle sanačné opatrenia. Problémy spojené so zatopením Mária bane má záujem riešiť, ale je limitovaná aj ustanoveniami zákona o konkurze a vyrovnaní, ktoré neukladajú správcovi konkurznej podstaty povinnosti vyplývajúce z iných zákonov.
Príčinou súčasného stavu v Mária bani je to, že okamžite po predaji majetku Želby neboli novému majiteľovi odovzdané aj dobývacie práva, myslí si Kollárová. S ich prevodom nesúhlasil Obvodný banský úrad v Spišskej Novej Vsi, pretože Želba mala dlhy voči štátu za dobývacie priestory a vydobyté nerasty. Neskôr úrad prevod dobývacích práv schválil, ale Rudohorská investičná o toto bremeno už neprejavila záujem.
Banský úrad najnovšie nariadil Želbe bezodkladne prijať opatrenia, ktoré by zabránili vstupu nepovolaných osôb do povrchových a podzemných objektov bane, a vyčistiť výpustný systém vody. S rovnakou výzvou sa na správkyňu konkurznej podstaty obrátil aj Obvodný úrad životného prostredia v Rožňave. Podľa Kollárovej Želba tieto rozhodnutia rešpektuje a vykoná ich. Primátor Kardoš hovorí, že mesto spolu so životným prostredím budú plnenie opatrení pravidelne kontrolovať.
O Mária baňu má záujem banícky spolok Bratstvo, ktorý by z nej rád urobil kultúrno-historickú pamiatku a turisticky atraktívny banícky skanzen. (zub)