Kandidátom na budúceho nemeckého ministra financií je Paul Kirchhof, autor radikálneho návrhu reformy daňového systému. Navrhuje odbúrať všetky daňové úľavy a zvýhodnenia a zaviesť rovnú daň vo výške 25 percent. FOTO - REUTERS
Predsedníčka CDU a kancelárska vyzývateľka Angela Merkelová minulý týždeň zverejnila svoj deväťčlenný predvolebný "kompetenčný tím". Nejde o tieňový kabinet v klasickom slova zmysle, pretože ak by opozičné strany vyhrali voľby, potom by sa Kresťansko-demokratická únia musela dohodnúť so sesterskou Kresťansko-sociálnou úniou, ako aj so Slobodnými liberálmi na rozdelení príslušných postov. Aj z tohto dôvodu je zrejmé, že nie každý z kompetenčného tímu bude v prípade volebného víťazstva ministrom. Zrejme najvýraznejšie to platí o profesorovi Paulovi Kirchhofovi, ktorý má v kompetenčnom tíme na starosti rezort financií.
Obhajca rovnej dane
Angela Merkelová chcela menovaním Kirchhofa do svojho najužšieho predvolebného tímu naznačiť voličom, že jej CDU je stranou trhovej ekonomiky a daňovej spravodlivosti. Bývalý sudca Spolkového ústavného súdu Paul Kirchhof je totiž autorom radikálneho návrhu reformy daňového systému. Zamýšľa odbúrať všetky daňové úľavy a zvýhodnenia a zaviesť rovnú daň vo výške 25 percent. Na druhej strane, Kirchhof nechce, aby štát finančne vykrvácal. "Som presvedčený, že vládny dlh je teraz naším najdramatickejším problémom, jednoducho je obscénne presúvať túto záťaž na budúce generácie," povedal Kirchhof. Svoju podporu Kirchhofovým názorom vyjadrili už niektoré médiá. "Štát sa má podľa Kirchhofa podieľať na úspechu súkromnej ekonomiky. Nesmie si však osobovať právo zasahovať prostredníctvom daňových zákonov do ekonomického diania. Toto odporuje Kirchhofovmu chápaniu pojmu "sloboda"," napísal Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Nemecká šanca
Profesor Paul Kirchhof je najvýraznejšou postavou Merkelovej kompetenčného tímu a vládna koalícia si na neho patrične zacielila: sociálno-demokratický minister financií Hans Eichel vyhlásil v denníku Financial Times Deutschland, že Kirchhof nemá na to, aby bol ministrom. "Finančná politika je viac ako návrh teoretického, vedeckého daňového konceptu," povedal Eichel.
Predstavitelia zamestnávateľských zväzov a opozičná Strana slobodných liberálov spájajú Kirchhofovu nomináciu do kompetenčného tímu CDU s nádejou, že najväčšia opozičná strana sa vo zvýšenej miere prikloní k trhovo orientovaným riešeniam súčasnej nemeckej ekonomickej mizérie. Ani úspech CDU vo voľbách ešte nemusí znamenať, že Kirchhof si sadne do ministerského kresla. Nároky by si mohol robiť šéf sesterskej CSU Edmund Stoiber, prípadne pravdepodobný koaličný partner FDP.
Noviny Die Welt sa domnievajú, že Paul Kirchhof je signálom, že Angela Merkelová má po vyhratých voľbách väčší cieľ, ako len odviesť bezideovú vládnu remeselnú prácu. Nádejajú sa, že Merkelovej koalícia bude klásť väčší dôraz na pojem "sloboda". Ak by mali pravdu, potom by sa splnilo aj želanie denníka Frankfurter Allgemeine, aby sa profesor Kirchhof dostal do Merkelovej kabinetu, pretože "ministra, ktorému leží na srdci (finančná) sloboda občana, Nemecko potrebuje ako soľ".