Predseda SMK Béla Bugár mal hlavný prejav. FOTO - TASR |
e napríklad revíziu súčasných hraníc.
Bugár išiel na oslavy, pretože je to podľa neho časť spoločnej histórie Slovákov i Maďarov. Účasť hnutia preňho nie je problém. "Jeho členovia nijako nevystupovali ani nezasahovali do programu. Oslavy boli o svätom Štefanovi a nie o hnutí," povedal.
Svätý Štefan vytvoril kráľovstvo a vypýtal si korunu od pápeža, čím podľa Bugára povedal, že tento štát bude kresťanský. "Svätý Štefan hlásal toleranciu. V tomto štátnom útvare žili i iné národnosti, aj predkovia Slovákov."
Politológ László Ollös si však myslí, že Bugár mal účasť hnutia medzi organizátormi kritizovať. "V takýchto otázkach treba mať jasný dištanc." Ollös vidí dôvod Bugárovho postoja v tom, že "nás čaká volebný rok".
Najznámejší maďarský spisovateľ žijúci na Slovensku Lajosz Grendel by na oslavy na Bugárovom mieste nešiel. "V politike by malo byť aj isté morálne hľadisko a morálna hranica. Na západe sa každá konzervatívna strana veľmi jasne vymedzí proti krajnej pravici. Na Slovensku, ani v Maďarsku to tak nie je."
Poslanec SMK László Kötöles si myslí, že Bugár neurobil nič zlé. "Prijal určité pozvanie a až dodatočne sa dozvedel, že to spoluorganizuje toto hnutie." Podľa neho by bolo neslušné organizátorov kritizovať. "Vystúpil na určitom podujatí a pokiaľ viem, mal celkom slušný prejav."
Na oslavách sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí.
Časť poslancov nitrianskej župy kritizovala SMK, že na Slovensku oslavujú maďarské štátne sviatky, ale že župní poslanci SMK na deň slovenského štátneho sviatku svätého Cyrila a Metoda zvolali jeho zasadnutie zastupiteľstva, keďže v ňom majú väčšinu.
Bugár na túto kritiku povedal: "Nitrianski poslanci by mali používať mozgové závity, ktoré dostali od Pána Boha ako dar. Keď nemajú čo robiť, len jeden druhého kritizovať, je to ich problém, nie môj. Ja som bol na svätého Cyrila a Metoda na svätej omši v kostole na Orave." (tasr, mož)