Bývalý riaditeľ Daňového úradu Košice IV Igor Grekov je podozrivý, že pripravil štát o vyše 400 miliónov korún. On však tvrdí, že naopak peniaze štátu zachránil. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |
KOŠICE - Škodu vo výške 416,5 milióna korún mal podľa vyšetrovateľa Úradu boja proti korupcii spôsobiť štátu bývalý riaditeľ Daňového úradu Košice IV Igor Grekov. Exriaditeľovi dáva za vinu, že v roku 2004 súhlasil, aby spoločnosť Frucona Košice, ktorá dlhovala na daniach 640 miliónov korún, zaplatila v rámci vyrovnania len 223,5 milióna korún, čím štát prišiel o spomínanú sumu.
Daňový úrad zastupoval pred Krajským súdom v Košiciach, ktorý o vyrovnaní rozhodol, poverený pracovník. Bývalý riaditeľ mu vydal pokyn, aby na pojednávaní súhlasil s ponukou dlžníka na vyplatenie 35 percent z celkovej dlžnej sumy. Podľa ministra vnútra Vladimíra Palka bývalý riaditeľ vydaním takého pokynu "nechránil záujem štátu", ako verejný činiteľ si "nesplnil povinnosť vyplývajúcu z jeho právomoci a konal v rozpore so zákonom o správe daní a poplatkov. Navyše, vedome porušil aj pokyn generálnej riaditeľky Daňového úradu SR vydaný v prípade tohto vyrovnacieho konania".
Vyšetrovateľ dal návrh na obžalobu Igora Grekova pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Obvinený: Zachránil som peniaze
Bývalý riaditeľ Daňového úradu Košice IV Igor Grekov striktne odmieta akékoľvek obvinenie. Podľa jeho vyjadrenia svojím rozhodnutím zachránil štátu 223 miliónov korún a zároveň aj jednu z posledných veľkých potravinárskych firiem na východnom Slovensku.
"Keby sme neboli súhlasili s vyrovnaním, Frucona Košice by išla do konkurzu. V konečnom dôsledku by štát prišiel ooveľa väčšie peniaze. Nehovoriac o tom, že by zanikla firma, ktorá ročne odvádza do štátnej pokladne okolo pol miliardy a o zamestnanie by prišlo okolo 200 ľudí," tvrdí Grekov.
Daňový úrad Košice IV požiadal ešte pred konaním nezávislú auditorskú spoločnosť o analýzu vplyvov prípadného vyhlásenia konkurzu a návrhu na vyrovnanie spoločnosti Frucona Košice a finančné porovnanie oboch možností. "Z vyjadrenia jednoznačne vyplýva, že speňažením založeného majetku Frucony v celkovej sume necelých 190 miliónov korún by štát získal v rámci konkurzu maximálne 50 až 60 miliónov." Podľa Grekova 35 percent z dlžnej sumy, ktorú Frucona zaplatila, je doteraz najvyššou sumou, ktorú sa na Slovensku podarilo získať formou vyrovnania. Obvykle získa veriteľ 20 až 30 percent.
Frucona bola spokojná
Podľa advokáta Ivana Vanka, ktorý Grekova zastupuje, nepriamym dôkazom správnosti rozhodnutia jeho mandanta je aj uznesenie Najvyššieho súdu SR, ktorý v októbri 2004 zamietol odvolanie Daňového riaditeľstva SR a prokurátora voči rozhodnutiu Krajského súdu v Košiciach o vyrovnaní. "Takže tvrdenie, že môj klient spôsobil štátu škodu, je prinajmenej nemiestne, povedal Vanko.
Podľa neho vedenie Daňového riaditeľstva SR vyvíjalo na jeho mandanta nátlak, aby odmietol návrh Frucony na vyrovnanie: "Považujem to minimálne za neštandardné. Mám pocit, že za tým stoja lobistické skupiny, ktorých cieľom bolo a je vyhlásiť konkurz na Fruconu a potom ju kúpiť za lacný peniaz. Likérka White Lady v Levoči je piaty rok v konkurze, a ani na deviaty raz sa ju nepodarilo predať."
Podľa zástupcu spoločnosti Frucona Košice, ktorý nechce byť menovaný, firma odviedla za 9 rokov existenice do štátnej pokladne približne 3,5 miliardy korún. "Nikdy sme nespochybnili svoj dlh a nikdy sme sa nebránili ho zaplatiť. Na stretnutí s poradcom ministra financií i so samotným pánom ministrom sme žiadali o zaplatenie dlhu vo forme splátok. Žiaľ, novela zákona to neumožňuje. Proti vyrovnaniu však nemali námietky."
Obvinený Igor Grekov odmieta akékoľvek podozrenie z korupcie: "Je to smiešne. Celé vyšetrovanie považujem za plytvanie verejnými prostriedkami. Stojím si za svojím rozhodnutím. Keby som mal možnosť ešte raz v tejto veci rozhodnúť, konal by som rovnako."